Łódź i Warszawa wspólnie zorganizują monograficzną wystawę wybitnego twórcy komiksów i ilustracji Grzegorza Rosińskiego - poinformowały władze obu miast. Ekspozycja ma być prezentowana w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w 2023 r., potem trafi do stolicy.
Zgodnie z przesłanym PAP komunikatem, wystawa w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, jak i twórczość malarska artysty.
"Pomysł organizacji retrospektywnej wystawy prac Grzegorza Rosińskiego powstał w tym samym czasie, co koncepcja utworzenia w łódzkim EC1 Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Wybór tego artysty był oczywisty. Grzegorz Rosiński to twórca rysunków do komiksów takich jak: Kapitan Żbik, Thorgal, Szninkiel, Yans, Western czy Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje kultowe w kanonie komiksu europejskiego, a ich autor cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy" – wyjaśniła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Grzegorz Rosiński ze stolicą związany był przez wiele lat zarówno rodzinnie, jak i zawodowo. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. W. Gersona oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z ilustracji książkowych otrzymał w pracowni profesora Jana Marcina Szancera. Obecnie artysta mieszka w Szwajcarii.
Rosiński czuje się także związany z Łodzią. W 2007 podczas łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest nie tylko laureatem wielu nagród przyznawanych za sztukę komiksu, ale jego osiągnięcia artystyczne i zasługi dla polskiej kultury docenino przyznaniem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski; otrzymał też belgijski Order Leopolda II.
Zapowiadana wystawa będzie realizowana w koprodukcji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi i działającego w Warszawie Staromiejskiego Domu Kultury. Jej scenarzystami są Maria Lengren i syn rysownika – Piotr Rosiński, który jest także kuratorem wystawy. W Łodzi ekspozycja będzie prezentowana od września 2023 r.; w czerwcu 2024 r. trafi do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/