W piątek na warszawskich Powązkach i w Sejmie oddano hołd Wiesławowi Chrzanowskiemu w 10. rocznicę jego śmierci. Żołnierz Armii Krajowej, opozycjonista w czasach PRL, twórca ZChN marszałek Sejmu 1. kadencji i minister sprawiedliwości zmarł 29 kwietnia 2012 r. w Warszawie.
„Profesor Wiesław Chrzanowski był wybitnym przedstawicielem pokolenia, które bardzo długo musiało czekać na wolną Polskę. W niej również zapisał piękną kartę. Był pierwszym niekomunistycznym ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym” – powiedział przed grobem prof. Wiesława Chrzanowskiego wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że należy być wdzięcznym wychowankom prof. Chrzanowskiego, którzy „kontynuują jego misję budowy Polski w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi”.
Wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Lesław Gierczuk przypominał, że prof. Wiesław Chrzanowski służył w Armii Krajowej, Narodowych Siłach Zbrojnych i Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, a swoją misję kontynuował w szeregach opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. „Patrząc na postać profesora widzimy żołnierza wyklętego, prześladowanego przez UB, który całym swoim życiem służył ojczyźnie i dobrze się jej zasłużył” – podkreślił.
Reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej prof. Wiesław Wysocki powiedział, że marszałek Chrzanowski przez całe życie był zaangażowany w sprawy Polski. „Całe życie służył narodowi, propagując idee narodowe, a jednocześnie dając przykład jak należy służyć własnemu państwu” – podkreślił historyk. Wspominał, że miał okazję poznać prof. Chrzanowskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. „Był przez studentów postrzegany jako legenda i historia. Nosił w sobie doświadczenia losu polskiego – tego dobrego i tego tragicznego” – zauważył prof. Wysocki.
Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, Sejmu, Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz organizacji patriotycznych złożyli kwiaty również pod tablicą upamiętniającą marszałka Wiesława Chrzanowskiego w jednym z budynków Kancelarii Sejmu RP.
Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. Przed wojną angażował się w działalność Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej, a w czasie okupacji działał na rzecz organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie AK „Harnaś”.
Po 1945 r. był przewodniczącym Chrześcijańskiego Związku Młodzieży, związanego ze Stronnictwem Pracy. W 1948 r. został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i „obalenia siłą ustroju Polski Ludowej”. W komunistycznym więzieniu przesiedział sześć lat.
Od połowy lat siedemdziesiątych Chrzanowski współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim. W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”; współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ „Solidarność”. Jako adwokat reprezentował „S” w postępowaniu rejestracyjnym przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
W 1989 r. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii, którą kierował przez pięć lat. Później został przewodniczącym Rady Naczelnej ugrupowania. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym. Niemal do końca życia był wykładowcą prawa i uczestniczył w uroczystościach upamiętniających walkę z reżimem komunistycznym.
Został odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Warszawy.
Prof. Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 r. w Warszawie.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ dki/