Wiesław Chrzanowski był skromnym pracownikiem budowy Rzeczypospolitej, był nastawiony na budowanie instytucji i łączenie ludzi – powiedział PAP były marszałek Sejmu RP Marek Jurek podczas wieczoru wspomnień o prof. Wiesławie Chrzanowskim. Twórca ZChN zmarł 29 kwietnia 2012 r.
W wieczorze wspomnień w warszawskiej siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej wzięli udział przyjaciele i współpracownicy prof. Wiesława Chrzanowskiego. Działacz „Solidarności” Włodzimierz Blajerski wspominał pierwsze spotkanie z przyszłym liderem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego podczas I Zjazdu „Solidarności” w 1981 r. Jego zdaniem jedną z najważniejszych wskazówek przekazywanych wówczas przez Chrzanowskiego młodym pokoleniom działaczy wywodzących się z Ruchu Młodej Polski było sugerowanie konieczności tworzenia instytucji alternatywnych wobec reżimu komunistycznego. „Profesor nauczał nas, aby wybijać się na niepodległość krokami polegającymi na ignorowaniu władz i tworzeniu instytucji” – zauważył. Dodał, że współpracę z Chrzanowskim ułatwiała precyzja języka, którym się posługiwał. „Każde słowo odzwierciedlało treść, którą miał na myśli. W jego wypowiedziach nie było ani jednego słowa na wyrost” – powiedział Włodzimierz Blajerski.
W rozmowie z PAP były marszałek Sejmu RP Marek Jurek powiedział, że Sejm w czasie, gdy na jego czele stał prof. Wiesław Chrzanowski, był miejscem, w którym możliwe było „osiąganie konstruktywnego porozumienia”. Dodał, że wiele tworzonych wówczas instytucji prawnych, budowanych przez siły prawicowe w Sejmie I kadencji, z powodzeniem funkcjonuje do dziś. „To wszystko było możliwe dzięki zorganizowaniu przez marszałka Chrzanowskiego ruchu politycznego, który bez niego nie miałby swojej reprezentacji parlamentarnej. Uczestniczył też w tworzeniu dwóch większości parlamentarnych – Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej” – powiedział Marek Jurek. W jego opinii jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa prof. Wiesława Chrzanowskiego był jego wpływ na przygotowanie i uchwalenie ustawy o ochronie życia.
Wiesław Chrzanowski był skromnym pracownikiem budowy Rzeczypospolitej, był nastawiony na budowanie instytucji i łączenie ludzi – powiedział PAP były marszałek Sejmu RP Marek Jurek podczas wieczoru wspomnień o prof. Wiesławie Chrzanowskim. Twórca ZChN zmarł 29 kwietnia 2012 r.
Podkreślił także skromność prof. Wiesława Chrzanowskiego, który, jego zdaniem, może być określony, jako „skromny pracownik budowy Rzeczypospolitej, bo był nastawiony na budowanie instytucji i łączenie ludzi, a nie eksponowanie siebie”. Dodał, że autorytet prof. Chrzanowskiego miał szczególne znaczenie dla najmłodszego pokolenia polityków prawicowych lat dziewięćdziesiątych. „Uczył odpowiedzialności i świadomości, że polityka to odpowiedzialność za ludzi. Utwierdził mnie też w przekonaniu, że w polskiej polityce konieczna jest myśl polityczna i wysiłek intelektualny dla definiowania dobra wspólnego. Bez tych wartości polityka jest tylko jałową grą” – powiedział Marek Jurek. W czasie dyskusji podczas wieczoru wspomnień zauważył, że ten sposób funkcjonowania w polityce ma swoje korzenie w doświadczeniach Wiesława Chrzanowskiego z okresu II wojny światowej oraz represji komunistycznych. „Uważał, że jego życie musi być wypełnieniem testamentu jego przyjaciół z Powstania Warszawskiego” – powiedział Marek Jurek.
Wieczór wspomnień był wstępem do rozpoczynającej się w piątek w Centrum Edukacyjnym IDMN konferencji naukowej „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)”. W trakcie obrad wygłoszone zostaną referaty dotyczące życia i działalności Wiesława Chrzanowskiego, po których odbędzie się dyskusja.
Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. Przed wojną angażował się w działalność Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej, a w czasie okupacji działał na rzecz organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie AK „Harnaś”.
Po 1945 r. był przewodniczącym Chrześcijańskiego Związku Młodzieży, związanego ze Stronnictwem Pracy. W 1948 r. został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i „obalenia siłą ustroju Polski Ludowej”. W komunistycznym więzieniu przesiedział 6 lat.
Od połowy lat siedemdziesiątych Chrzanowski współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim. W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”; współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ „Solidarność”. Jako adwokat reprezentował „S” w postępowaniu rejestracyjnym.
W 1989 r. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii, którą kierował przez pięć lat. Później został przewodniczącym Rady Naczelnej ugrupowania. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym. Niemal do końca życia był wykładowcą prawa.
Od połowy lat siedemdziesiątych Chrzanowski współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim. W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”; współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ „Solidarność”.
Został odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Warszawy.
Prof. Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 r. w Warszawie.
Zapis wieczoru wspomnień dostępny jest na profilu IDMN w portalu Facebook:https://www.facebook.com/InstytutDMN/videos/4932275696870106/ (PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/