Szef MSWiA Mariusz Kamiński złożył wieniec pod ścianą straceń na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Ministrowi towarzyszyła córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz – podał resort.
Kamiński, zacytowany w komunikacie MSWiA, podkreślił, że "wszędzie tam, gdzie Polak musiał walczyć o wolność swojego kraju, tam był rotmistrz Pilecki". "Walczył do końca. Został zamordowany przez komunistów właśnie za tę walkę o wolność, za przywiązanie do tych podstawowych i najważniejszych wartości ludzkich i polskich. Był wybitnym Polakiem i pięknym, odważnym człowiekiem" - powiedział.
Szef MSWiA zaznaczył, że postać Witolda Pileckiego jest dobrze znana w polskich służbach i wojsku. "Był wybitnym żołnierzem, patriotą. Takie postawy to jest część etosu naszych służb, naszego wojska" - stwierdził.
"Rotmistrz Pilecki to postać formatu światowego, europejskiego. Jest oczywiście bohaterem naszego narodu, naszego kraju, ale to, co zrobił dla świata, dla wolności jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa. Walczył o wolność i z niemieckim nazizmem i z rosyjskim komunizmem. I zapłacił za to najwyższą cenę, swojego życia" - podkreślił minister.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech.
Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem - po pokazowym procesie - zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. Witold Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ jann/