W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem w czwartek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja muzeów górskich Mountain Panorama International Cultural Heritage Conference. Pod Tatry przyjechali przedstawiciele placówek z 10. krajów, aby wymieniać się doświadczeniami i opowiedzieć o tematach badawczych, nad którymi pracują – zapowiedziała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.
„Muzeum Tatrzańskie od wielu lat już współpracuje z wieloma muzeami górskimi z całego świata. Nasza międzynarodowa współpraca rozpoczęła się 15 lat z Museo Nazionale della Montagna w Turynie, a obecnie współpracujemy już z dziesięcioma muzeami górskimi w Europie a także w Kanadzie oraz nawiązujemy kontakt z placówką w Nepalu” – mówiła Wende-Surmiak.
Do Zakopanego przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (International Mountain Museums Alliance), a wśród nich goście z Włoch, Hiszpanii, Kanady, Szwajcarii oraz przedstawiciele uniwersytetów oraz niezależni badacze, którzy interesują się tematyką górską.
Konferencja rozpoczęła się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego od debaty poświęconej działalności muzeów górskich, ich misją i przyszłością. Wieczorem w willi Koliba otwarto wystawę kamiennych rzeźb włoskiego artysty z Doliny Aosty Donato Savin.
„Międzynarodowa konferencja to wydarzenie, które połączyło badaczy, przedstawicieli instytucji muzealnych, instytucji kultury z całego świata, ponieważ spotykamy się z przedstawicielami ponad 10 krajów. Celem konferencji jest spojrzenie na tereny górskie z bardzo szerokiej perspektywy dziedzictwa kulturowego oraz wymiana wzajemnych doświadczeń oraz wymiana tematów badawczych, ich prezentacja oraz dyskusja w szerokim międzynarodowym gronie” – powiedziała podczas briefingu prasowego Emilia Pomiankiewicz – Wagner z Muzeum Tatrzańskiego.
Na piątek zaplanowano sesje plenarne, które poprzedzi wykład inauguracyjny prof. Doroty Folgi-Januszewskiej z Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, która przybliży funkcje muzeów we współczesnym świecie. Podczas sesji prelegenci poruszą tematy związane z kolekcjami muzealnymi, aranżacjami wystaw i formami aktywności na terenach górskich. W prezentacjach omówione zostaną różne aspekty dziedzictwa kulturowego gór – od pasterstwa i dawnych instrumentów, przez historię schronisk, po obrazy utrwalone na klatkach filmów, kartach magazynów, a nawet na skrzynkach pocztowych.
Tego dnia także zaplanowano także debatę łącząca stowarzyszenia i organizacje działające na obszarach górskich, których wspólnym celem jest ochrona i promocja ich dziedzictwa. Spotkanie poprowadzi Aldo Audisio, wieloletni dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie.
Na sobotę przewidziano wystąpienia dotyczące dziedzictwa kulturowego terenów górskich z punktu widzenia sztuki i architektury. Ciekawie zapowiada się także historia zakopiańskiego Białego Misia. Tego dnia także tematami poruszonymi przez prelegentów będą snycerstwo na Podhalu oraz budownictwo drewniane. Zaplanowana na sobotę debata będzie dotyczyła uniwersalności gór z punktu widzenia prasy i czasopism górskich. Spotkanie poprowadzi Bernard Germain, redaktor naczelny francuskiego czasopisma „Montagne&Alpiniste”, który do udziału w rozmowie zaprosił dziennikarzy i redaktorów czołowych gazet górskich, wśród których znajdują się Luca Calzolari z czasopisma „Montagne 360”, Agnieszka Szymaszek z kwartalnika „Tatry”, Maciej Kwaśniewski z czasopisma „Taternik” oraz włoscy dziennikarze górscy Leonardo Bizzaro i Roberto Mantovani.
Na zakończenie konferencji zaplanowano koncert zespołu Trebunie-Tutki z Zakopanego oraz kwintetu Urmuli z Tbilisi. Artyści zaprezentują wspólny projekt Duch Gór, przenosząc tym samym publiczność do świata Tatr i Kaukazu. Koncert rozpocznie obchody jubileuszu 100-lecia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, który został otwarty w lipcu 1922 roku. Plenerowy koncert odbędzie się w sobotę przy nowo wyremontowanym gmachu głównym Muzeum przy Krupówkach.
Konferencja jest wydarzeniem otwartym dla publiczności. Wydarzenie jest organizowana we współpracy z Mountain Partnership oraz we współpracy z Międzynarodowym Związkiem Muzeów Górskich IMMA. Opiekunami konferencji są Aldo Audisio - ekspert projektów międzynarodowych, Rosalaura Romeo - przedstawiciel Mountain Partnership oraz Anna Wende-Surmiak - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ dki/