W niedzielę na Ukrainie odbędą się uroczystości poświęcone pamięci ofiar tzw. Tragedii Górnośląskiej, czyli represji komunistycznych w latach 1945 - 48. W ich trakcie zostaną poświęcone tablice upamiętniające ofiary tej tragedii.
W uroczystościach udział wezmą m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz władze samorządowe woj. śląskiego.
"Metropolita górnośląski abp Wiktor Skowrc poświęci w niedzielę okolicznościowe tablice upamiętniające ofiary tej tragedii. Będzie to pierwszy pomnik ofiar deportacji w miejscu, gdzie byli zmuszani do katorżniczej pracy, a często znaleźli bezimienny grób" - poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.
Jedna z tablic, umiejscowiona wewnątrz kościoła pod wezwaniem św. Józefa, będzie odpowiadać analogicznej w swej treści tablicy odsłoniętej w styczniu tego roku w katowickiej archikatedrze. Odprawiona zostanie m.in. msza w języku polskim w intencji deportowanych górników.
W trakcie uroczystości abp Skworc ma również poświęcić teren pod budowę kaplicy, która ma zostać wzniesiona w miejscu, w którym kiedyś stał jeden z obozów z przetrzymywanymi Ślązakami. Arcybiskup przekaże też parafii św. Józefa w Doniecku Dzwon Pamięci, odlany w Taciszowie pod Gliwicami.
Wizyta arcybiskupa na Ukrainie ma się przyczynić do upamiętnienia mało znanych w innych częściach Polski wydarzeń, które swój początek miały po wkroczeniu na Górny Śląsk Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach 1945 r. Sowieci bardzo szybko dokonali masowych internowań i aresztowań mieszkańców, przede wszystkim mężczyzn. Zdarzało się, że otaczali kopalnię i pod groźbą karabinów internowali całą zmianę, jak to miało miejsce w kopalni "Prezydent" w Chorzowie i "Bobrek" w Bytomiu.
Pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do aktów terroru wobec Ślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu. Miały one miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do 90 tys. osób.
Abp Skworc oraz delegacja władz samorządowych woj. śląskiego przebywa na Ukrainie od kilku dni. W sobotę część delegacji uczestniczyła m.in. w spotkaniu z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej i Administracji Obwodowej w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Doniecku oraz w spotkaniu z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej w Makiejewce (przedmieścia Doniecka).
Pobyt delegacji - jak informuje katowicki oddział IPN - zakończy się w poniedziałek konferencją naukową na Uniwersytecie Narodowym w Doniecku. Wykład wygłosi m.in. przedstawiciel katowickiego oddziału IPN nt. "Aresztowania i internowania mieszkańców Górnego Śląska w 1945 roku i ich praca przymusowa w łagrach Głównego Zarządu ds. Jeńców Wojennych i Internowanych NKWD/MWD ZSRR".(PAP)
ktp/ lun/ drag/