Tablicę upamiętniającą setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski odsłonięto w poniedziałek w gmachu Sejmu Śląskiego. Ufundowana przez samorząd woj. śląskiego tablica znalazła się w bocznej przestrzeni westybulu gmachu, na jego pierwszym piętrze.
W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację. Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
„W stulecie powrotu Śląska do Polski bohaterskim powstańcom, obrońcom ojczyzny dla upamiętnienie ich męstwa i ofiarności w walce o niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, hołd składają marszałek województwa śląskiego, sejmik województwa śląskiego VI kadencji” – napisano na tablicy.
Na tablicy umieszczono też orła z herbu woj. śląskiego, odwzorowano elementy krajobrazu miast regionu sprzed stu lat i opatrzono ją datą: 20 czerwca 2022 r. Tego dnia przypada nowo ustanowiony, staraniem lokalnych samorządowców i parlamentarzystów, Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
„W stulecie powrotu Śląska do Polski bohaterskim powstańcom, obrońcom ojczyzny dla upamiętnienie ich męstwa i ofiarności w walce o niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, hołd składają marszałek województwa śląskiego, sejmik województwa śląskiego VI kadencji” – napisano na tablicy.
Do starań tych nawiązał podczas uroczystości odsłonięcia tablicy marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski uznając, że w poniedziałek „zamknął się pewien etap, który rozpoczął się w 2019 r.”. „Mamy święto, o które zabiegaliśmy i bardzo się cieszę, że to święto ma swój początek w sejmiku woj. śląskiego, gdyż to jako radni, zarząd województwa, skierowaliśmy do pana prezydenta apel o jego ustanowienie” – wskazał.
Podziękował przy tym zaangażowanym w sprawę parlamentarzystom za szybkie przeprowadzenie projektu ws. nowego święta, dzięki czemu społeczność regionu może je w tym roku obchodzić. „Ta tablica jest wymiarem tego, że po raz pierwszy jesteśmy tutaj w dniu naszego święta, bardzo ważnego i bardzo się cieszę, że w takiej zgodzie udało nam się to wszystko przeprowadzić” – dodał marszałek.
Nawiązał też do przygotowanego z inicjatywy metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca Panteonu Górnośląskiego, który – jako instytucja kultury współprowadzona przez samorząd regionu, resort kultury, miasto Katowice i archidiecezję – ma upamiętniać wybitne postaci regionu, zasłużone dla jego polskości. Przypomniał ponadto o niedawnym otwarciu – po rozbudowie – Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, znajdującego się przy likwidowanej kopalni Wujek.
„Odnieśliśmy bardzo duży sukces, bo i wczoraj otworzyliśmy Panteon Górnośląski, który zmusza do refleksji, który jest otwarty, jest nowoczesny. Nie jest, jakby niektórzy myśleli, patetyczny, skostniały – wręcz przeciwnie, jest mnóstwo multimediów, nowoczesnych technikaliów, opowieści o tym, jak Śląsk wyglądał. Świetnie to się komponuje ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności” - uznał.
„Zrobiliśmy przez ostatnie trzy lata bardzo dużo dla przyszłych pokoleń” – podkreślił marszałek woj. śląskiego. „Panteon i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to są miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mogli poznać historię naszego regionu: tę sprzed stu lat i tę z ostatnich czterdziestu, gdzie będą mogli się edukować, jak to na Śląsku było i w Polsce było, a tego bardzo potrzeba, bo te czasy internetowe zmuszają nas, abyśmy stwarzali taką przestrzeń dla mądrości dla przyszłych pokoleń” – wyjaśnił.
„Śląsk pamięta o swoich bohaterach, Śląsk pamięta o tych, którzy wywalczyli Śląsk dla Polski. Ta tablica upamiętni to dla kolejnych pokoleń, dla kolejnych kadencji sejmików, dla kolejnych marszałków, przewodniczących, radnych, nas wszystkich, żeby pamiętać, że w tej kadencji stało się historycznego, bo mamy swoje święto i za to z całego serca dziękuję” – podkreślił Chełstowski.
„Śląsk pamięta o swoich bohaterach, Śląsk pamięta o tych, którzy wywalczyli Śląsk dla Polski. Ta tablica upamiętni to dla kolejnych pokoleń, dla kolejnych kadencji sejmików, dla kolejnych marszałków, przewodniczących, radnych, nas wszystkich, żeby pamiętać, że w tej kadencji stało się historycznego, bo mamy swoje święto i za to z całego serca dziękuję” – podkreślił Jakub Chełstowski.
Przed poświęceniem tablicy metropolita katowicki wspomniał o świętowanych w ostatnich czterech latach kolejnych setnych rocznicach powstań śląskich. „W tym roku świętujemy i dziękujemy za powrót Górnego Śląska do Polski, dziękujemy prezydentowi Rzeczpospolitej za ten dzień 20 czerwca. (…) To wielka dla nas wartość, ale też wyzwanie, byśmy tu, na Górnym Śląsku w sposób szczególny pamiętali” – dodał abp Skworc.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/