Pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny w sobotę (20 czerwca) odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Bitwa o Górę św. Anny była miejscem najbardziej krwawych walk podczas trzeciego powstania w 1921 roku.
Nie ma Śląska bez Polski i nie ma Polski bez Śląska; w czasie trzech Powstań Śląskich Polacy pokazali, jak głęboko Polska jest w naszym sercu - mówił w sobotę (20 czerwca) w Narodowym Dniu Powstań Śląskich prezydent Karol Nawrocki podczas wizyty w Grabówce.
W sobotę w Mysłowicach w ramach imprezy „Śląsk to wielka rzecz” odbędzie się piknik, podczas którego zostanie zaprezentowana historia regionu. Wśród atrakcji jest koncert z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej i zespołu Myslovitz, a także pokaz sprzętu Wojska Polskiego.
20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To święto państwowe – ustanowione w 2022 r. – upamiętnia trzy zrywy z lat 1919–1921 i czci ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Uroczysty apel z udziałem m.in. przedstawicieli władz, wojska i służb mundurowych rozpoczął we wtorek obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Katowicach. Słowa nie wyrażą naszej wdzięczności dla powstańców śląskich – napisał premier Mateusz Morawiecki w odczytanym podczas uroczystości liście.
24 czerwca w Mysłowicach w ramach imprezy „Śląsk to wielka rzecz” odbędzie się piknik, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu. Zapowiedziano też koncert z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej i zespołu Myslovitz, a także pokaz sprzętu wojskowego Polskiej Armii.
Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości poniedziałkowego wernisażu wystawy „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny w poniedziałek po raz pierwszy odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ze względu na gwałtowną burzę, która przeszła nad uczestnikami uroczystości, skrócono oficjalne wystąpienia.