Prof. Jerzy Snopek, były ambasador Polski na Węgrzech, został w sobotę laureatem nagrody św. Władysława, przyznawanej przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech z okazji Dnia Polonii Węgierskiej.
Snopek został wyróżniony za wieloletnią owocną pracę na rzecz zacieśniania przyjaźni polsko-węgierskiej oraz propagowanie polskiej kultury na Węgrzech.
Jak podkreślono w laudacji, jest on autorem setek artykułów i rozpraw naukowych, a w Polsce ukazało się pond 20 tomów poezji węgierskiej w jego tłumaczeniu. Jest też autorem książki "Węgry: zarys dziejów i kultury".
W latach 2016-2022 był ambasadorem RP na Węgrzech. Za jego kadencji powstał na Węgrzech Instytut Wacława Felczaka, popularyzujący współpracę polsko-węgierską w dziedzinie kultury. Zostały też otwarte trzy polskie konsulaty honorowe: w Keszthely, Szentendre i Szolnoku. Z jego inicjatywy postawiono w Budapeszcie popiersie Józefa Piłsudskiego, a w Balatonboglar popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego, zaś w Veszprem odsłonięto tablicę poświęcona b. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Chętnie wspomagał każdą polonijną inicjatywę, służącą wzbogaceniu życia kulturalnego Polonii na Węgrzech.
Na postawie propozycji polskich samorządów narodowościowych i organizacji cywilnych nagrodę "Za zasługi dla węgierskiej Polonii" przyznano siostrze Weronice Jaworskiej, która od 2010 r. pełni posługę duszpasterską w Budapeszcie. Prowadzi katechezę w polskich szkołach i przedszkolu w Budapeszcie, kieruje zespołem teatralnym i organizuje coroczne wyjazdy dzieci do Polski. Ponieważ laureatka przebywa na obozie w Polsce, nagrodę w jej imieniu odebrała inna siostra.
Drugą nagrodę "Za zasługi dla węgierskiej Polonii" przyznano pośmiertnie Andrasowi Busko, który przez prawie 20 lat był aktywnym działaczem polonijnym. Zainicjował m.in. wzniesienie pomnika św. Jana Pawła II na Węgrzech i pomógł w renowacji wielu polskich miejsc pamięci. Jego działalność obejmowała też m.in. badanie i rejestrowanie polsko-węgierskich stosunków historycznych. W jego imieniu nagrodę odebrała żona Marianna.
Nagrody wręczyła przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi w obecności m.in. chargé d’affaires polskiej ambasady w Budapeszcie Katarzyny Ratajczak-Sowy, rzeczniczki narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewy Ronay, rzeczników narodowości ukraińskiej i greckiej oraz licznych przedstawicieli Polonii.
Po oficjalnej części uroczystości wystąpili Beata Marczewska i Tomasz Muszyński z koncertem piosenek Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.
Wręczenie nagród było jednym z ostatnich punktów trwającego od 17 czerwca Polskiego Lata, w ramach którego odbyły się liczne wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty, wystawy czy pokaz mody polskiej projektantki Beaty Bojdy.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ zm/