Na pl. Bankowym w Warszawie w piątek otwarta zostanie wystawa „Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie, dziś Muzeum”. Przedstawia ona m.in. polskich bohaterów więzionych i zamordowanych od czasów stalinowskich do końca lat 80.
Jak wyjaśniono, "z jedenastu wielkoformatowych plansz umieszczonych w podcieniach Placu Bankowego przygotowanych graficznie przez Wojciecha Korkucia, będzie można dowiedzieć się więcej o postaciach-symbolach walki z systemem komunistycznym - takich, jak gen. August Emil Fieldorf +Nil+, rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski +Zapora+, ppłk Łukasz Ciepliński +Pług+, ppłk Stanisław Kasznica +Wąsowski+, abp Antoni Baraniak, Kornel Morawiecki, Anna Walentynowicz, Emil Barchański oraz Andrzej i Joanna Gwiazdowie".
"Chcemy poprzez barwną wystawę pokazać mieszkańcom Warszawy i odwiedzającym stolicę, że jest takie miejsce na mapie miasta jak powstające muzeum na ul. Rakowieckiej 37, które po prostu warto w wakacje zwiedzić. Pragniemy, aby adres Rakowiecka 37 przy Polu Mokotowskim został zapamiętany" - powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dr hab. Filip Musiał, cytowany w przesłanej PAP informacji.
Przypomniał, że od zakończenia II wojny do końca 1989 r. na Mokotowie więziono i torturowano tysiące osób, "a wielu z nich oddało tam życie za naszą wolność". "Dziś są ikonami polskiej historii i możemy obejrzeć więzienne cele, w których przebywali, karcery, miejsca pamięci; poznawać w zadumie historię opowiadaną przez przewodników" - wyjaśnił Filip Musiał.
W otwarciu wystawy, które odbędzie się 29 lipca o godz. 11, wezmą udział: wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał oraz grafik Wojciech Korkuć.
Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, będzie prezentowana na Placu Bankowym do 31 sierpnia 2022 r.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/