Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyraził zgodę na powołanie dr. Łukasza Kamińskiego na dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Kadencja nowego dyrektora rozpoczyna się 1 sierpnia 2022 r. – poinformowało w poniedziałek MKiDN.
W komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej resortu, przekazano również, że Gliński złożył podziękowania ustępującemu dyrektorowi tej instytucji dr. Adolfowi Juzwence, który "od 1990 r. pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN, a od 1995 r. - dyrektora Zakładu Narodowego im Ossolińskich".
Juzwenko "jest historykiem, doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmował się dziejami polskiego ruchu niepodległościowego i stosunków polsko-rosyjskich". "Był działaczem opozycji demokratycznej, w ramach swojej działalności prowadził wykłady, odczyty i prelekcje w cyklu Wrocławskich Czwartków Naukowych Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, jak również w Klubach Inteligencji Katolickiej i Wszechnicach +Solidarności+. W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - przypomniano.
Jak podał resort, obejmujący stanowisko dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński "jest historykiem, doktoryzował się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego". "Specjalizuje się w najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2009-2011 był dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, a następnie w latach 2011-2016 - prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 2017-2021 pełnił funkcję prezesa Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (Platform of European Memory and Conscience, PEMC), międzynarodowego gremium skupiającego 68 organizacji i instytucji z 23 państw, zajmujących się pamięcią o ofiarach systemów totalitarnych (w 2011 był współinicjatorem powołania PEMC)" - napisano.
Łukasz Kamiński - czytamy - był także członkiem Rady Muzeum Historii Polski oraz Rady Archiwalnej. "Obecnie zasiada m.in. w Radzie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Kolegium Muzeum pameti XX. stoleti (Praga) oraz Radzie Programowej Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularyzatorskich" - dodano. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/