Debata, panel dyskusyjny z udziałem uczestników szczecińskiego Sierpnia '88, koncert poezji śpiewanej, wystawa plenerowa znalazły się w programie kulminacji obchodów 25. rocznicy tego wydarzenia w Szczecinie.
We wtorek, dokładnie w rocznicę zakończenia strajku, w szczecińskim porcie, odbędą się główne uroczystości związane z Sierpniem '88.
Organizatorzy chcą przypomnieć wydarzenia, które skłoniły komunistyczne władze do rozmów z opozycją, co w efekcie doprowadziło do Okrągłego Stołu i demokracji w Polsce.
Program obejmuje uroczystości patriotyczne w porcie, w tym wręczenie odznaczeń państwowych strajkującym w 1988 r., mszę św. w szczecińskiej katedrze, wystawę plenerową „Sierpień ’88 - szczeciński marsz do wolności”, a także debaty z udziałem uczestników strajku oraz historyków zajmujących się najnowszą historią Polski, które odbędą się w świetlicy portowej oraz w podziemiach kościoła oo. jezuitów w Szczecinie, gdzie mieściło się strajkowe centrum dowodzenia.
Organizatorzy chcą przypomnieć wydarzenia, które skłoniły komunistyczne władze do rozmów z opozycją, co w efekcie doprowadziło do Okrągłego Stołu i demokracji w Polsce.
Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało serwis internetowy poświęcony wydarzeniom Sierpnia '88, na którym znalazła się elektroniczna wersja trasy historycznej, pokazującej wszystkie miejsca związane w Szczecinie i okolicy ze strajkami Sierpnia '88.
Wcześniej, w niedzielę, na terenie portu odbyła się rekonstrukcja historyczna wydarzeń sprzed 25 lat. Były też lekcje historii dla młodzieży połączone z wycieczką po porcie.
Szczeciński strajk '88 roku rozpoczął się 17 sierpnia i trwał do 3 września. Protestowało w sumie ok. 3 tys. ludzi m.in. w porcie, zajezdniach komunikacji miejskiej oraz Zakładach Budownictwa Kolejowego. Domagano się pluralizmu związkowego, zalegalizowania NSZZ "Solidarność", przywrócenia do pracy pracowników portu, zwolnionych za działalność solidarnościową oraz zapewnienie strajkującym bezpieczeństwa i zapłaty za czas strajku. Uczestnicy protestu, a także historycy mówią, że był to najlepiej zorganizowany i jeden z najdłuższych strajków w czasach PRL-u.
Strajki sierpniowe '88 roku w Szczecinie nie ogarnęły całego miasta - nie przystąpiła do niego np. stocznia szczecińska.
Oddziały ZOMO rozbiły siłą protest w jednej z zajezdni. Drugiego dnia strajku władze komunistyczne wprowadziły blokadę portu. Od strony lądu ustawiono uzbrojone oddziały ZOMO, a od strony wody okręty desantowe. Portowcy podjęli decyzję o obronie zakładu. Bramy zablokowali ruchomym sprzętem.
31 sierpnia strajkujący portowcy dostali oświadczenie Lecha Wałęsy, informujące o jego spotkaniu z gen. Czesławem Kiszczakiem w sprawie rozmów Okrągłego Stołu i decyzji o przerwaniu akcji protestacyjnych. Strajk zakończył się bez zawarcia porozumienia.
Po zakończeniu protestu 3 września sprzed bramy portu przeszedł wielotysięczny pochód mieszkańców miasta do szczecińskiej katedry. Tam abp Kazimierz Majdański odprawił mszę św.
Fala strajków, jaka przetoczyła się wiosną i latem 1988 r. przez kilka polskich miast, w tym Jastrzębie i Gdańsk, miała istotne znaczenie - krótko po niej doszło do rozmów władzy z opozycją. Jesienią odbyła się debata telewizyjna Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem. Niebawem też opozycja i rząd zasiadły przy Okrągłym Stole. Później odbyły się wybory do Sejmu "kontraktowego". (PAP)
epr/ abe/