Film dokumentalny pt. „Polska Norwida” - w reżyserii Jarosława Mańki i na podstawie scenariusza Marka Stremeckiego- zdobył wyróżnienie na XXXVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2022” w Józefowie pod Otwockiem.
Film zrealizowany z okazji 200-lecia urodzin Cypriana Kamila Norwida, którego producentem jest Muzeum Historii Polski, doceniony został przez jury festiwalu: "za interesujące przedstawienie postaci Cypriana Kamila Norwida. Zarówno życia, działalności jak i przesłań duchowych poety. W filmie autor odkrywa nie tylko twórczość poetycką Norwida, ale również jego malarstwo". Film dokumentalny "Polska Norwida" pozwala odwiedzić miejsca związane z wielkim Artystą.
Gdzie urodził się przyszły poeta, a gdzie spędził dzieciństwo po wczesnej śmierci matki? Jakie miejsca odwiedzał Norwid w Warszawie podczas studiów i z kim się przyjaźnił? Dlaczego Norwid postanowił dwukrotnie odbyć podróż po ziemiach polskich i jaki ta podróż miała wpływ na jego twórczość? Jak na twórczości poety odcisnął się pobyt w Krakowie, ostatnim polskim miastem przed emigracją. Jakie miejsca odwiedzał w stolicy Francji, z kim się przyjaźnił, jak wyglądały ostatnie lata życia poety? Na te, i na inne pytania szukali odpowiedzi twórcy filmu dokumentalnego „Polska Norwida”. Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzają trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.
W filmie poruszony jest także mało znany wątek malarskiej twórczości C.K. Norwida, która zaowocowała ogromną liczbą ok. 2 tys. szkiców, akwarel i obrazów — o tym aspekcie twórczości Norwida opowiadać będą dr Edyta Chlebowska i dr Adam Cedro. W filmie poruszany jest też wątek recepcji Norwida w wieku XX. oraz w czasach współczesnych. Film uświadamia widzom, na czym polega fenomen Norwida, który był przecież poetą „pokolenia Kolumbów”, a następnie Żołnierzy Wyklętych, a także jaki wpływ miała twórczość Norwida na młodego Karola Wojtyłę, skoro będąc już papieżem Janem Pawłem II, wielokrotnie odwoływał się do słów poety. O tych sprawach mówią w filmie znani norwidolodzy: prof. Józef Fert, prof. Marek Stanisz, prof. Wojciech Kudyba. Fragmenty poezji Norwida czyta jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów Jerzy Trela. W filmie wykorzystano muzykę Czesława Niemena i Przemysława Gintrowskiego.
Patronat honorowy nad festiwalem "KSF Niepokalana 2022" objęli : abp Wojciech Polak - Prymas Polski, bp Romuald Kamiński - Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, Witold Kołodziejski - przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prof. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: MHP