Spacery historyczne po cmentarzu farnym, gdzie spoczywają osoby zasłużone dla Białegostoku organizują w weekend Muzeum Wojska w Białymstoku i PTTK. To okazja do poznania historii tego miejsca i osób związanych z miastem.
Historia cmentarza farnego w Białymstoku sięga XIX w. Był założony w 1886 r., wtedy znajdował się poza granicami miasta. Na tej nekropolii znajdują się m.in. groby prezydentów miasta, duchownych, lekarzy, ludzi kultury i sztuki.
Spacer historyczny "In memoriam" zorganizowało w sobotę na farnym białostockie Muzeum Wojska. Przyszło kilkanaście osób.
"W czasie spaceru przypominamy historię cmentarza farnego, jego powstania, ale skupimy się na tych wątkach, które są związane z wojskowością" - powiedział PAP prowadzący ten spacer Krzysztof Kukliński z Muzeum Wojska.
Wskazał, że głównym pokazywanym miejscem jest tzw. kwatera nr 32, którą w czasach carskiego garnizonu przeznaczono na pochówki wojskowe.
"Właściwie krótko po powstaniu samego cmentarza wyszedł też rozkaz cara Mikołaja, który określał dokładne wymogi i konieczność tworzenia takich cmentarzy dla żołnierzy w garnizonach i wtedy właśnie dowódcy rosyjskich jednostek utworzyli komisję, która zwróciła się do proboszcza parafii farnej i ostatecznie zawarto takie porozumienie, że w tej najtańszej strefie cmentarza, właściwie na jego skraju, jedną z kwater przeznaczono na pochówki wojskowe" - tłumaczy Kukliński.
Zaznaczył jednocześnie, że obecnie w tej kwaterze nie ma pochówków z tamtego czasu.
"Spoczywają tam żołnierze polscy z wojny polsko-bolszewickiej, między innymi związani z bitwą o Białystok z 22 sierpnia 1920 r. Są tam też pochówki żołnierzy z września 1939 r. kojarzeni z bitwą w obronie Białegostoku, ale tutaj trzeba pamiętać, że raczej są to pacjenci z 303. szpitala wojskowego, polowego, który mieścił się w Białymstoku" - opowiada Krzysztof Kukliński.
Dodał, że są w tej kwaterze także pochówki z 1944 i 1945 r. z czasu, gdy sowieci wypierali z miasta Niemców.
W czasie spaceru jego uczestnicy poznają także inne miejsca pamięci na cmentarzu związane z II wojną światową. "Znajdziemy upamiętnienia zarówno ludności cywilnej, jak chociażby pomnik matek dzieci urodzonych pod okupacją niemiecką czy na robotach przymusowych, znajdziemy pomnik poświęcony bohaterom Armii Krajowej" - mówi Kukliński.
Historycy będą też opowiadać o mijanych w trakcie spaceru grobach osób takich jak np. kapłani, założyciele cmentarza.
"Myślę, że istnieje pewna świadomość, że to jest to miejsce wyjątkowe, to jest stary cmentarz, który wiąże się z historią Białegostoku" - mówi Kukliński. Dodaje, że z roku na rok mówi się w tym coraz więcej.
W niedzielę przed południem swój spacer historyczny na cmentarzu farnym organizują przewodnicy PTTK w Białymstoku. Sylwia Bućko z klubu przewodników powiedziała PAP, że podczas spaceru przewodnicy będą zbierać datki na renowację najcenniejszych nagrobków na tym cmentarzu w ramach pomocy towarzystwu opieki nad cmentarzem farnym, które swoją główną kwestę przeprowadzi 1 listopada.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ amac/