Kapituła konkursu z Teatru Ochoty przyznała nagrody im Haliny Machulskiej Monice Kazimierczyk i Dariuszowi Wychudzkiemu z Teatru Przebudzeni oraz Mirosławie Krymskiej z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nagroda im. Haliny Machulskiej powstała, by uhonorować pracę instruktorów i pedagogów teatru.
W tym roku tytuł Laureata Nagrody im. Haliny Machulskiej powędrował aż do trzech osób. Kapituła konkursowa w składzie: Aleksandra Barczyk, Dorota Kowalkowska, Anna Rochowska, Joanna Nawrocka, Marzena Kruszko-Uszyńska, Grażyna Wydrowska, postanowiła przyznać nagrodę Monice Kazimierczyk i Dariuszowi Wychudzkiemu z Teatru Przebudzeni oraz Mirosławie Krymskiej z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
"Nagroda im. Haliny Machulskiej powstała, by uhonorować pracę instruktorów i pedagogów teatru, którzy rozwijają społeczności dziecięce i młodzieżowe wokół edukacji kulturalnej. Chcemy zainteresować ludzi pracą pedagogów i instruktorów, którzy zwykle stoją w drugim szeregu, a ich praca nie znajduje się w centrum zainteresowania. Halina Machulska była założycielką naszego teatru, a obecnie jest jego współpatronką. Nagroda jej imienia akcentuje potrzebę rozwijania edukacji w teatrach" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Teatru Ochota, Anna Cygankiewicz, która podkreśla, że idea jest realizowana nie tylko w dużych miastach, lecz także w domach kultury i teatrach w mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski.
Duet Moniki Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego został nagrodzony za stworzenie wspólnoty teatralnej, która burzy mity i stereotypy, która wydobywa z ludzi to co najlepsze, utwierdza w poczuciu godności, słyszy potrzeby oraz pomaga odkrywać możliwości. Za długofalową i konsekwentną pracę na rzecz włączania osób zniepełnosprawnościami w życie społeczne i sztukę.
"W tym roku wybór kapituły padł na osoby, które rozwijają idee edukacji teatralnej wśród osób z niepełnosprawnościami, które czasami są wykluczane z odbioru kultury, ale także na osoby, które działają poza dużymi ośrodkami miejskimi, w mniejszych instytucjach kultury" - dodaje Cygankiewicz.
Mirosława Krymska otrzymała nagrodę za tworzenie przestrzeni, która daje odwagę i siłę by zdobywać lądy tylko pozornie niemożliwe. Za port, do którego chce się wracać. Za wieloletnią, konsekwentną pracę przybliżania i przekazywanie pasji do teatru kilku pokoleniom wychowanków. Za wzmacnianie w młodych osobach poczucia indywidualności i sprawczości, przy poszanowaniu tego, co wspólnotowe.
"To, co łączy te kandydatury możemy nazwać TEATREM POTRZEBNYM. Teatr potrzebny dzieje się w małych ojczyznach. Jest drogą, narzędziem do budowania siły, sprawczości i godności. To teatr, który zmienia jakość życia. Powoduje, że nabiera ono nowych, czasem egzotycznych smaków. Jest domem i obietnicą podróży. To, co łączy laureatów to budowanie inkluzywnych, opartych na szacunku i otwartości wspólnot teatralnych, które są emanacją lepszego świata i wzajemnego nasłuchu na potrzeby innych osób oraz wspierają rozwijanie indywidualnych mocy i potencjałów" - argumentują członkinie kapituły Nagrody im. Haliny Machulskiej.
Nagroda im. Haliny Machulskiej została powołana w 2020 roku z okazji obchodów 50-lecia Teatru Ochoty. Konkurs skierowany jest do pedagogów teatru i edukatorów, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi według zasad bliskich patronce nagrody. Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, fundator nagrody, pragnie doceniać długofalową pracę, zrównującą szanse, dającą szerokie spektrum narzędzi i skupioną na procesie i rozwoju wszystkich uczestników. W 2020 roku nagrodę otrzymały Aleksandra Barczyk, Dorota Kowalkowska i Grażyna Wydrowska, a w 2021 roku Anna Rochowska. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/