Gruntownej renowacji doczekał się przydrożny krzyż Męki Pańskiej w Iłownicy. Odtworzone zostały m.in. fragmenty figur z piaskowca. Konserwację zleciła gmina Jasienica. Kosztowało to 62,5 tys. zł – zakomunikowały służby prasowe jasienickiego samorządu.
„Od dawna zabiegaliśmy o renowację krzyża. To wyjątkowy zabytek, świadczący zarówno o głębokiej wierze poprzednich pokoleń Śląska Cieszyńskiego, jak i ich zamiłowaniu do piękna” – podkreślił wójt podbielskiej Jasienicy Janusz Pierzyna.
Zabytkowy krzyż powstał w 1825 r. nieopodal szkoły w Iłownicy. Współcześnie nie wiadomo, kto go ufundował, ani wykonał. Jest to kamienna kapliczka słupowa wykonana z piaskowca.
„Główną część stanowi wysoki cokół z rozbudowaną rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego, zaś po obu stronach umieszczone są samodzielne figury modlących się Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. (…) Przez kolejne dekady piaskowiec, z którego wykonano pomnik, uległ zwietrzeniu i zaatakowały go pasożyty. Najbardziej ucierpiały szczegóły rzeźby, przede wszystkim twarze figur” – zakomunikowała gmina.
Prace trwały od lipca. Oczyszczono m.in. powierzchnię rzeźb, a następnie je odkażono, wzmocniono osłabione fragmenty kamienia, uzupełniono ubytki i dokonano rekonstrukcji rzeźbiarskiej. Wymieniono również drewniane ogrodzenie.
Aby krzyż mógł zostać odrestaurowany właścicielka gruntu, na którym on stoi, nieodpłatnie przekazała ten fragment ziemi gminie. Sama nie była w stanie sfinansować remontu. Przejęcie gruntu przez samorząd pozwoliło opłacić renowację z gminnego budżetu. Kosztowała 62,5 tys. zł.
Gminę Jasienica zamieszkuje ponad 5 tys. osób, z czego ponad 1 tys. w Iłownicy. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ akub/