Przystanek Historia, który otwarto w środę w Brzegu (Opolskie), ma być symbolem pamięci w miejscu wyburzonego pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej. Nie spoczniemy, aż z kraju znikną wszystkie pomniki pogardy dla ofiar – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
W środę na terenie Brzegu (opolskie), z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, rozpoczął działalność 31. Przystanek Historia. W budynku ratusza otwarto wystawę multimedialną "20-40-20" poświęconą rocznicom polskiego zwycięstwa nad bolszewikami i zbrodni katyńskiej.
Jak podkreślali organizatorzy uroczystości, "dzisiejszy Przystanek ma związek z usuniętym w sierpniu tego roku pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Czerwonej i jest swego rodzaju symbolicznym zastąpieniem zlikwidowanego obiektu".
"Prawdą narodu jest to, co czyni go narodem. Wszystkie momenty, także te, w których Polacy cierpieli. (…) To także historia naszych przyjaciół, sojuszników, ale i zdrajców i okupantów. Dlatego cieszę się, że dzięki naszym wspólnym staraniom z przestrzeni publicznej w Brzegu zniknął kolejny pomnik, który był symbolem intelektualnej dominacji sowieckiej nad narodem polskim. (…) Nie spoczniemy, aż wszystkie te obiekty pogardy dla ofiar nie znikną z naszego kraju" - powiedział Nawrocki.
Nawiązując do wystawy "20-40-20" prezes IPN przypomniał, że to dzięki bohaterskiej postawie Polaków, tworząca się jeszcze Polska dała skuteczny opór armii bolszewickiej. "To dzięki Polakom bestia sowiecka przez dwie dekady została zamknięta tam, gdzie jej miejsce, czyli w klatce. Dopiero w 1939 roku sowieci ręka w rękę z Hitlerem, rozpętali światową pożogę" - podkreślił Nawrocki.
Zdaniem prezesa IPN, działania pracowników Instytutu podejmowane wspólnie z samorządowcami dają szansę nie tylko na przywrócenie Polakom prawdy o wielkiej historii narodu, ale i dają możliwość do przypomnienia lokalnych wydarzeń, które składają się na pamięć narodową.
Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przypomniał historię związaną z usunięciem pomnika.
"W Brzegu mieliśmy jeden z największych pomników ku czci Armii Czerwonej. Po ośmiu latach starań, dzisiaj nie ma po nim praktycznie śladu. Było to możliwe głównie dzięki wsparciu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansował demontaż pomnika" - powiedział Wrębiak.
Burmistrz podkreślał także rolę Przystanku Historia dla wszystkich mieszkańców Brzegu, których przodkowie w większości są potomkami mieszkańców dawnych Kresów Rzeczpospolitej.
"Brzeg to piękne i pełne zabytków miasto. Ratusz, w którym się znajdujemy, jest jednym z czterech najbardziej zadbanych zabytków w Polsce. Mamy tu piękne kamienice i Zamek Piastów Śląskich, a już niedługo powstanie u nas muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresowej" - powiedział Wrębiak.
Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja, a szczególnym miejscem edukacji historycznej są Przystanki Historia. Działają one również poza granicami kraju. Placówka edukacyjna IPN – Przystanek Historia – to miejsce przybliżające historię Polski oraz historię lokalną podczas konferencji, warsztatów, lekcji, spotkań autorskich i tematycznych oraz wydarzeń rocznicowych i innych. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/