27.05.2009 Warszawa (PAP) - Wojciech Korfanty, współtwórca II Rzeczypospolitej, przywódca zwycięskiego powstania śląskiego z 1921 r., którego największą zasługą było przyłączenie Śląska do Polski - to temat otwartej w środę w Senacie wystawy.
Jak poinformował, w środę Senat przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Wojciecha Korfantego.
Wystawa "Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczpospolitej" opowiada o życiu rodzinnym Korfantego, a także jego politycznej i publicystycznej działalności. Na 16 planszach przedstawiono archiwalne fotografie polityka, jego bliskich i przyjaciół oraz ważne wydarzenia z dwudziestolecia międzywojennego.
W rozmowie z PAP historyk prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powiedział, że największą zasługą Korfantego jako polityka było przyłączenie Śląska do Polski.
"Udała mu się jedna z najważniejszych rzeczy w dziejach II Rzeczypospolitej: zjednoczenie Ślązaków i Polaków poprzez przyłączenie Górnego Śląska do Polski, który wówczas, o czym warto pamiętać, był jednym z najnowocześniejszych obszarów przemysłowych na świecie" - powiedział historyk.
Woźniczka podkreślił, że śląski region przemysłowy w latach po 1918 r. był "lokomotywą, która napędzała polską gospodarkę, i ją unowocześniała". "Bez Górnego Śląska nie byłoby nowoczesnej II Rzeczypospolitej, nie byłoby reform walutowych Grabskiego ani magistrali węglowej do Gdyni. Nie byłoby nawet samej Gdyni, gdyż wybudowano ją po to, żeby sprzedawać śląski węgiel" - tłumaczył Woźniczka.
W jego ocenie, sukces przyłączenia Śląska do Polski był tym większy, że jego ziemie "odpadły od Polski na mocy traktatu w Trenczynie z XIV w.". "Na konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie światowej Europa wcale nie była zainteresowana, by Śląsk wrócił do Polski. Bez determinacji Korfantego nic by się nie udało" - powiedział Woźniczka.
Wystawie towarzyszą obszerne komentarze przygotowane przez historyków, m.in. o jego dzieciństwie i młodości, aktywności Korfantego w niemieckim Reichstagu i pruskim Landtagu, przywództwa w powstaniu śląskim i chadecji w już niepodległej Rzeczypospolitej, działalności publicystycznej i wydawniczej. Ekspozycja przedstawia także jego konflikt z Józefem Piłsudskim, po którym Korfanty trafił do więzienia w Brześciu, a po zwolnieniu udał się na emigrację do Czechosłowacji i Francji.
Wśród prezentowanych dokumentów znajdują się m.in. wyborcza ulotka kpiąca z pobożności Korfantego, gdy ten kandydował do parlamentu jako polityk Chrześcijańskiej Demokracji, kopia dziennika "Polonia", którego Korfanty był założycielem i redaktorem naczelnym, a także kopia jego francuskiego paszportu konsularnego z okresu emigracji we Francji.
Ekspozycję "Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczpospolitej" przygotowało Archiwum Państwowe w Katowicach, a powstała z inicjatywy senatora Bronisława Korfantego, stryjecznego wnuka bohatera wystawy, w związku z ogłoszeniem na Śląsku 2009 r. Rokiem Wojciecha Korfantego. (PAP)
nno/ abe/ mow/