Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej przygotowała wystawę „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”. Wernisaż ekspozycji, nad którą patronat honorowy objęło Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w środę w stolicy regionu świętokrzyskiego.
Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy. W tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
„Chcemy pokazać, że karanie i sądzenie Niemców po II wojnie światowej nie ograniczało się tylko do wydarzeń powszechnie znanych, jak procesu norymberskiego czy procesu Adolfa Eichmanna. To było złożone zjawisko obejmujące formy sądzenia przez różne gremia i sądy w zasadzie w całej Europie, we wszystkich krajach okupowanych przez III Rzeszę” – powiedział Michał Zawisza z kieleckiej delegatury IPN, autor scenariusza wystawy.
Ujęcia z sal sądowych, dokumentacja zbrodni, czy powojenne zdjęcia zbrodniarzy, którzy wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości, pochodzą z różnych źródeł: polskich i zagranicznych archiwów, muzeów, bibliotek oraz agencji prasowych.
„Wystawa zawiera wiele fotografii, które nie są powszechnie znane. Poprzez przykłady zbrodni, które nigdy nie zostały osądzone, albo zostały osądzone w niewielkim zakresie pokazujemy, że większość Niemców odpowiedzialnych za zbrodnie w czasie II wojny światowej uniknęła kary. Fotografie przypominają o zbrodniach dokonanych w czasie działań wojennych, zagładę żydów, czy mordowanie pacjentów szpitali psychiatrycznych” – dodał Zawisza.
Wernisaż wystawy, w którym weźmie udział prezes IPN Karol Nawrocki, rozpocznie się w środę o godz. 12 na Placu Artystów w Kielcach. Patronat honorowy nad ekspozycją objęło Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ dki/