Metropolita warszawski kard. Kazimier Nycz weźmie udział w uroczystościach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach oraz na cmentarzu Powstańców Warszawy na Wol. Tego dnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.
Identyczną decyzję podjął kard. Kazimierz Nycz. Zaapelował jednocześnie do kapłanów archidiecezji warszawskiej, żeby w modlitwie powszechnej podczas mszy św. polecali tego dnia Bogu poległych powstańców.
1 sierpnia przez cały dzień w różnych częściach Warszawy mieszkańcy stolicy będą oddawali hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego.
Zgodnie z tradycją centralne uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się o godzinie 17.00 przy pomniku Gloria Victis na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Weźmie w nich udział kard. Kazimierz Nycz – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Metropolita warszawski zapowiedział także swój udział w modlitwie międzyreligijnej na cmentarzu Powstańców Warszawy przy pomniku Polegli – Niepokonani" o godz. 18.30.
Zgodnie z tradycją 31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i powstańców z udziałem władz państwowych i samorządowych. Liturgii będzie przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz.
Msza w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców stolicy w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 29 lipca o godz. 18.00 - czytamy w komunikacie muzeum.
Zgodnie z tradycją wezmą w niej udział powstańcy, mieszkańcy Warszawy oraz członkowie siedmiu organizacji harcerskich i skautowych uczestniczący w swoim zlocie "Ramię w ramię" z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/