Emerytowani i czynni stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r., na placu Solidarności w Gdańsku. Ceremonię przygotowała Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.
Po odczytaniu apelu poległych i odmówieniu modlitwy przy pomniku Poległych Stoczniowców złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.
Pamięć o ofiarach Grudnia ’70 uczczona zostanie także w sobotę 16 grudnia o godz. 15:30, również przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
O godz. 17 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji ofiar Grudnia 1970 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy.
W dniach 14–22 grudnia 1970 roku – głównie w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie – wojsko i milicja brutalnie stłumiły robotnicze protesty. Przyczynami strajków były totalitarne rządy I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysława Gomułki oraz fatalna sytuacja ekonomiczna kraju. Do wyjścia na ulice tuż przed Bożym Narodzeniem pchnęły robotników drastyczne podwyżki cen wielu towarów, zwłaszcza artykułów spożywczych. Pierwszy strajk ogłosili 14 grudnia pracownicy największego zakładu przemysłowego Wybrzeża – Stoczni Gdańskiej im. Lenina, domagając się godnych warunków życia, cofnięcia podwyżek i podniesienia płac. Za ich przykładem poszły kolejne przedsiębiorstwa z Gdyni, Elbląga i Szczecina.
Komunistyczna władza po raz kolejny odpowiedziała siłą. Żołnierzom i milicjantom wydano rozkaz strzelania do robotników.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/