Ponad 110 tysięcy absolwentów otrzymało dyplomy ukończenia studiów na Uniwersytecie Opolskim, który rozpoczyna obchody 30-lecia powstania.
Uniwersytet Opolski został powołany na mocy ustawy z 10 marca 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia rozpoczyna obchody 30. rocznicy istnienia. W pierwszym roku działania UO uczelnia posiadała cztery wydziały - w tym teologiczny.
Jak wyliczył rektor UO prof. Marek Masnyk, w ciągu trzech dekad mury uczelni opuściło ponad 110 tys. absolwentów. Dziś UO to 12 wydziałów, 17 instytutów i około 80 kierunków studiów. W ostatnich latach studiuje tu rokrocznie ponad 9 tys. studentów – w tym blisko 10 proc. cudzoziemców. Społeczność akademicką UO, prócz 9 tys. studentów, tworzy także blisko 2 tys. pracowników, w tym ponad tysiąc nauczycieli akademickich związanych z UO w ramach różnych form zatrudnienia. Za jeden z głównych sukcesów ostatnich lat rektor uczelni uważa utworzenie w 2019 roku wydziału lekarskiego.
"Powołanie tego kierunku na naszym uniwersytecie to był z pewnością strzał w dziesiątkę. Wprawdzie pan minister Jarosław Gowin zapewnił środki na budowę obiektu, ale ogromna część pieniędzy, które pozwoliły ostatecznie uruchomić kierunek, pochodziła też od samorządu województwa, starostów, burmistrzów i prezydentów miast z naszego regionu, a także opolskiego biznesu, a nawet mieszkańców – całego środowiska. To była ogromna mobilizacja, ogromne oczekiwania, ale i ogromna presja społeczna. Dziś jesteśmy dumni, czujemy wielką satysfakcję i bardzo się cieszymy, że się udało" - powiedział prof. Masnyk.
Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 6 marca od mszy świętej w położonym obok gmachu uczelni kościele "Na Górce". Dzień później zaplanowano uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego pierwszemu demokratycznie wybranemu rektorowi tej uczelni, prof. Franciszkowi Antoniemu Markowi. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ mir/