Polscy lotnicy, piloci wojskowi, szybownicy, paralotniarze, baloniarze, akrobaci powietrzni i konstruktorzy samolotów – są głównymi bohaterami ekspozycji plenerowej „Biało-czerwona w błękitach”, otwartej w piątek przed Pałacem Prezydenckim przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wystawa prezentuje wkład Polaków w historię światowego lotnictwa – na 29 planszach znalazły się unikalne fotografie i opisy podniebnych osiągnięć Polaków, zarówno tych sprzed kilkudziesięciu lat, jak i obecnych. Ekspozycję zainaugurowano w związku z obchodzonym 2 maja Dniem Flagi.
Wśród bohaterów wystawy są m.in.: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka marszałka Józefa Piłsudskiego służąca w czasie wojny w Wojsku Polskim w stopniu porucznika pilota oraz Jerzy Główczewski - pilot 308 Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego, który do końca wojny wykonał dokładnie 100 lotów bojowych, których głównym celem było bombardowanie zgrupowań wojsk niemieckich.
Wystawa prezentuje wkład Polaków w historię światowego lotnictwa – na 29 planszach znalazły się unikalne fotografie i opisy podniebnych osiągnięć Polaków, zarówno tych sprzed kilkudziesięciu lat, jak i obecnych. Ekspozycję zainaugurowano w związku z obchodzonym 2 maja Dniem Flagi.
Zwiedzający wystawę mają takżę okazję do zapoznania się z dokonaniami Jana Nagórskiego, pierwszego człowieka, który przeleciał nad Arktyką; Alojzego Dernbacha, wielokrotnego Mistrza Polski i dwukrotnego Mistrza Świata w locie na motolotni; Moniki Sadowy-Naumieniej – najbardziej utytułowanego sportowca w historii polskiego spadochroniarstwa sportowego, wielokrotnej medalistki prestiżowych zawodów, w tym Mistrzostw Świata; Waldemara Miszkurki – jedynego Polaka, który okrążył świat - pilotując samolot An – 2 przeleciał 36 tysięcy kilometrów, lądował w 16 krajach, na 31 lotniskach.
Wśród przedstawionych na wystawie osób, zasłużonych dla polskiego lotnictwa sportowego, są również: Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, zwycięzcy Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge 1932 oraz Ireneusz Cieślak, który w 1983 r., wraz ze Stefanem Makné, zwyciężył w pierwszej powojennej edycji Pucharu Gordona Bennetta.
Na ekspozycji ukazano także działalność: Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Formacji Biało-czerwone Iskry, Polish Flying Team, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego i Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego. Przybliżono również cele "Akcji Serce" - akcji przewożenia samolotami wojskowymi narządów do transplantacji.
Wystawa, zorganizowana przez Movida Conferences, została objęta patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających na Krakowskim Przedmieściu do 30 czerwca. Więcej informacji o ekspozycji na stronie www.bialo-czerwona.org.
Patronem medialnym wystawy jest portal historyczny dzieje.pl.(PAP)
wmk/