Millennium Docs Against Gravity, największy polski festiwal filmów dokumentalnych, po raz dziewiąty odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Trójmiejska edycja imprezy rozpocznie się w piątek i potrwa do 19 maja.
Koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia Przemysław Rydzewski poinformował PAP, że w programie imprezy polskie premiery i pokazy ponad 90 filmów dokumentalnych z całego świata. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 tytułów.
„W relacji ze światem” – tak brzmi tegoroczne hasło festiwalu. „Odnosi się do niezwykłej wartości kina dokumentalnego, w którym jak w zwierciadle możemy się przejrzeć i dowiedzieć więcej o sobie, innych i o świecie. Hasło >>W relacji ze światem<< podkreśla rolę i wartość kina w naszym życiu, ale także w życiu społecznym i politycznym” - dodaje Przemysław Rydzewski.
Jak każdego roku naszą lokalną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy i jurorki. Tym razem w składzie znaleźli się montażystka filmowa Irena Wanda Banat, ilustrator, projektant grafik Patryk Hardziej oraz dziennikarka i reporterka Dorota Karaś.
Zgodnie z tegorocznym hasłem Konkurs Główny to 12 filmów, które opowiadają o skomplikowanych zależnościach budowanych w ciągu naszego życia.
Nagrodę ETNOMATOGRAF po raz kolejny przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej. Nagrodę otrzyma reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka.
Po raz drugi wręczona zostanie również w Gdyni Nagroda All About Freedom Festival przyznawana przez Europejskie Centrum Solidarności dla filmu, który najtrafniej odnosi się do aktualnych wyzwań, stojących przed człowiekiem, i przyczynia się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.
Koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia powiedział, że w ramach odbywających się w trakcie festiwalu warsztatów "Dziewczyny zagrają w piłkę" przed filmem „Copa 71”, a „Dziewczyny i chłopaki zatańczą dancehall” po filmie „Bad Like Brooklyn Dancehall”.
„Będziemy też debatować w partnerstwie z ECS-em i udowodnimy, że >>Potrafimy rozmawiać o klimacie!<< po filmie >>Pewnego razu w lesie<< czy kinem IKM-u po poświęconym architekturze filmie >>E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem<<. Będziemy mówić o tym, >>Kiedy nas zaleje morze?<< z Akwarium Gdyńskim i >>Muzeach na nowo<< dzięki Oddziałowi Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku” - tłumaczy Przemek Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity trwa od 10 do 19 maja. Odbywa się jednocześnie w siedmiu polskich miastach. Oprócz Gdyni także w Warszawie, we Wrocławiu, w Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.
Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących gdyńskiej edycji dostępny jest na stronach: mdag.pl w zakładce „Gdynia” oraz gcf.org.pl. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ miś/