Była premier Hanna Suchocka, grupa Siewcy Lednicy oraz stowarzyszenie „Zupa na Głównym” – to tegoroczni laureaci nagrody Stukot’56 - odgłosy Czerwca. Wyróżnienie po raz trzeci przyznały: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu i Grupa MTP.
Nagrody wręczono we wtorek wieczorem podczas gali zorganizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W gali uczestniczyli także bohaterowie Czerwca. Główne uroczystości w 68. rocznicę Poznańskiego Czerwca odbędą się w piątek.
Nagroda Stukot’56 - odgłosy Czerwca ma promować wartości, w imię których poznańscy robotnicy 28 czerwca 1956 r. rozpoczęli swój protest. Kapituła konkursu przyznaje wyróżnienia w trzech kategoriach nawiązujących do haseł demonstrantów z 1956 roku: O Boga, Za wolność, Za prawo i chleb. Nazwa wyróżnienia nawiązuje do odgłosu towarzyszącego przemarszowi robotników idących w drewnianych chodakach. Kształt chodaków, „okuloków” mają też wręczane wyróżnionym statuetki.
W kategorii „Za wolność” w tym roku wyróżniona została prof. Hanna Suchocka.
„Jeśli w kategorii >>za wolność<< honorujemy osoby zasłużone dla niepodległości i bezpieczeństwa naszej ojczyzny, wykazujące się wyjątkową troską o dobro wspólne poprzez zaangażowanie dla kraju lub społeczności lokalnych bądź wykazujące się bohaterstwem w obronie drugiego człowieka, to nikogo nie dziwi, że w tym roku wskazana została jako laureatka właśnie pani premier” – podkreślił członek kapituły prof. Szczepan Cofta w laudacji na cześć laureatki.
„Zostawała szefową rządu jako nadzieja na utrwalenie kursu demokracji państwa i podołała tym oczekiwaniom. A jako minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka podjęła się reformy prawa. Pani profesor jest naszym regionalnym skarbem i dobrem narodowym.”
Podkreślił, że prof. Hanna Suchocka „postrzegana jest jako osoba o wyjątkowej wiarygodności, której cały czas przyświecają humanistyczne wartości”.
„Zostawała szefową rządu jako nadzieja na utrwalenie kursu demokracji państwa i podołała tym oczekiwaniom. A jako minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka podjęła się reformy prawa. Pani profesor jest naszym regionalnym skarbem i dobrem narodowym” – powiedział prof. Cofta.
Prof. Hanna Suchocka odbierając wyróżnienie dziękowała kombatantom Czerwca za ich odwagę i za to, że w 1956 roku „otworzyli Polakom wolność”. „To, co mnie kształtowało, to między innymi Poznański Czerwiec. Pamiętam pierwszy dzień, jak zrobił się ten bunt. Chociaż mieszkaliśmy w Pleszewie, ale akurat byłam w Poznaniu i pamiętam tę niewiarygodną atmosferę: co będzie i co się dalej stanie” - wspominała. W rozmowie z dziennikarzami prof. Suchocka podkreśliła, że wolność „łatwo jest uzyskać, a potem łatwo ją zmarnować pod pozorem różnych fałszywych rozumień tej wolności”.
„Myślę, że Czerwiec 56 nam pokazał, jakie są te kluczowe wartości, które musimy przenosić w każdą epokę i w każdej epoce widzieć je w nowym świetle, w nowym otoczeniu” - powiedziała.
Zapytana o to, czy teraz wolność jest zagrożona odparła: zawsze jest zagrożona. „Jak widzimy zewsząd czają się pewne autorytarne systemy, w których istnieje zawsze tendencja do podporządkowania wszystkiego jednej osobie, jednej władzy. A przecież Poznański Czerwiec był też między innymi po to, żeby ludzie mogli mieć swój głos, by wyzwolić się spod autorytaryzmu zahaczającego o totalitaryzm” - powiedziała.
„Wolność „łatwo jest uzyskać, a potem łatwo ją zmarnować pod pozorem różnych fałszywych rozumień tej wolności.”
W kategorii „O Boga” nagrodą uhonorowany został zespół Siewcy Lednicy. Zespół powstał w 2000 roku na potrzeby Spotkań Lednickich. Inicjatorem był o. Jan Góra - dominikanin, twórca tych spotkań. Zespół koncertuje nie tylko w miastach całej Polski, ale i za granicą. Zagrali prawie 600 koncertów. Wydali sześć albumów i osiem singli. „Zostają dziś nagrodzeni za wprowadzenie do Kościoła polskiego nowej formy ewangelizacji. Za dawanie świadectwa wiary. Za otwarcie na młodych ludzi poszukujących Boga, duchowych wartości i wspólnoty. Za wsparcie muzyczne i promowanie spotkań młodzieży na Polach Lednickich” – podkreślono w laudacji.
W kategorii „Za prawo i chleb” wyróżnienie otrzymało stowarzyszenie „Zupa na Głównym”. Działalność tej organizacji jest ściśle związana z postulatami uczestników Czerwca – 68 lat temu hasło: „żądamy chleba” nieśli na transparentach robotnicy.
W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że choć po niemal siedmiu dekadach od Czerwca 56 r. „żyjemy w innym mieście, innym kraju, dla wielu osób to hasło jest aktualne”, zaś wolontariusze stowarzyszenia poświęcają swój czas, energię i serce, aby pomagać; ich praca, empatia i oddanie sprawiają, że „Zupa na Głównym” jest symbolem nadziei i solidarności.
„Nie oceniają nikogo, kto potrzebuje wsparcia. Rozumieją, że każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej. Pożywna, domowa zupa, kanapki, ciasto, kawa, herbata, rozmowa, popatrzenie w oczy drugiego człowieka. Kilkanaście tysięcy posiłków rocznie, kilkanaście tysięcy rozmów, czasem z happy endem, czyli podjętą terapią, decyzją o wychodzeniu z bezdomności, rzadko z kluczem do mieszkania. Ludzie, którzy stoją za tą inicjatywą to prawdziwi bohaterowie naszych czasów” – głosi tekst laudacji na cześć wyróżnionego stowarzyszenia.
W ubiegłym roku laureatami nagrody byli: Fundacja Orszak Trzech Króli, zmarły w maju tego roku działacz konspiracyjny Zenon Wechmann oraz poznańskie Hospicjum Palium. Laureatami pierwszej edycji zostali: poznański piekarz Jacek Polewski, Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio oraz narody ukraiński i polski.
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas, według ustaleń śledztwa, 58 osób. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/