Złożeniem kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej uczczono w poniedziałek 220. rocznicę wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Na Rynku Głównym w Krakowie zaprezentowano rekonstrukcję przysięgi Naczelnika z 24 marca 1794 roku.
W rekonstrukcji przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie, w pobliżu miejsca oznaczonego pamiątkową tablicą, uczestniczyli słuchacze Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki z Wrocławia.
"Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego" – zabrzmiały ponownie w tym miejscu słowa przysięgi.
Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w Krakowie są trzy miejsca związane z Tadeuszem Kościuszką. "To miejsca jego pochówku na Wawelu, kopiec, który jest jego symboliczną mogiłą, oraz ta płyta na Rynku, przed którą przysięgał narodowi polskiemu" – powiedział Majchrowski. Przypomniał, że "pierwotna koncepcja była taka, aby przysięgę złożyć w kryptach wawelskich, ale Kościuszko na to nie wyraził zgody, uważając, że musi to zrobić w obliczu mieszkańców Krakowa i narodu".
Powstanie kościuszkowskie, ściśle związane z Krakowem, jest pierwszym aktem walki z zaborcami w cyklu innych aktów, które kończą się w Krakowie wymarszem I kompanii kadrowej. "Kraków był tym miejscem, które zawsze łączyło się z walkami o niepodległość" – podkreślił prezydent miasta.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i musztra paradna Orkiestry Wojskowej Garnizonu Kraków.
Z okazji rocznicy na Zamku Królewskim na Wawelu zaprezentowano pamiątki po Tadeuszu Kościuszce, wśród których znalazły się dwa listy, w tym jeden prezentowany po raz pierwszy, oraz trzy tabakierki własnoręcznie wykonane przez niego.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom był także XXXVIII Bieg Kościuszkowski Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki organizowany w poniedziałek przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki oraz AZS PK.
Powstanie Kościuszkowskie uważane jest za ostatnią próbę ratowania I Rzeczypospolitej. Trwało ono od 24 marca do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.
"Chociaż Kościuszko poniósł klęskę, wskazał drogę walki o wolność poprzez zbiorowy wysiłek całego narodu i to stało się jego testamentem politycznym. Tę kościuszkowską myśl ideowo-polityczną podejmą Polacy podrywając się co pokolenie do walki o odbudowę państwa" - pisał prof. Andrzej Zahorski w książce "Trzy powstania narodowe". (PAP)
hp/ ls/