Fotografie przedstawiające nieistniejące już wrocławskie wnętrza z przełomu lat 50. i 60. XX w., zdjęcia mebli z tamtego okresu oraz przykłady malarstwa i ceramiki będzie można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Ekspozycja „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” obrazuje zwrot, jaki nastąpił pod koniec lat 50. XX w. w twórczości polskich artystów i artystek zajmujących się projektowaniem wnętrz i mebli. To czas – jak przypominają twórcy wrocławskiej wystawy – politycznej odwilży w Polsce, w którym pojawiają się nowe potrzeby i oczekiwania społeczne.
Innowacje w projektowaniu mebli i wnętrz tworzone przez pokolenie polskich projektantów urodzonych w latach 20. XX. było próbą odpowiedzi na zmiany społeczne zachodzące na przełomie lat 50. i 60.
„Od syntetycznych tworzyw po ikoniczny fotel 366 Józefa Chierowskiego – na wystawie pokażemy wyjątkowe dzieła studentów Władysława Winczego, którzy przełamywali konwencjonalne podejście do designu, wprowadzając nowe materiały i twórcze rozwiązania” – podkreśliła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć dokumentację fotograficzną wnętrz, których dziś już nie ma. To m.in. dawny Klub Dziennikarza, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Cepelia, kawiarnie czy bary mleczne. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć fotografie mebli z tamtego okresu czy przykłady malarstwa i ceramiki.
Twórcy wrocławskiej wystawy podkreślają, że nowe podejście do projektowanych sprzętów z przełomu lat 50. i 60. XX w. manifestowało się m.in. zastosowaniem nowych materiałów, w tym surowców syntetycznych w miejsce deficytowego wówczas drewna – dermy i nylonu, a także żelaza, szkła i tkaniny. Meble – jak wskazano - odznaczały się wówczas pomysłowymi kształtami, kompaktowymi proporcjami i lekkością form.
Wystawę „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 16 marca. Współorganizatorem ekspozycji jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.(PAP)
pdo/ amac/