O przedłużeniu wystawy Żydowski Instytut Historyczny poinformował PAP w środę 8 stycznia.
Jak wcześniej podawał ŻIH, wystawę zorganizowano dla uczczenia 80. rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie. Eksponaty przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały.
Organizatorzy podkreślili, że "szczególne znaczenie mają dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
"Wszystkie prezentowane dzieła powstały w łódzkim getcie. Niektóre z nich pełniły funkcje propagandowe, inne miały na celu zyskanie protekcji przełożonych dla ich wytwórców. Z protekcją wiązały się bowiem zwiększone szanse na uzyskanie pracy, a tym samym na przydział żywności i przeżycie. Są na wystawie także dzieła, które powstały z wewnętrznej potrzeby malarzy i rzeźbiarzy. To właśnie przez pokazane obiekty opowiadamy historię ludzi zamkniętych w getcie w Łodzi. Wystawa jest też okazją do refleksji nad stylem i formą, którą zastosowali artyści, by pokazać otaczającą ich potworną rzeczywistość" ‒ powiedział, cytowany w informacji ŻIH, jeden z kuratorów wystawy dr Jakub Bendkowski (drugim jest dr Zofia Trębacz).
Getto łódzkie istniało od 8 lutego 1940 do 29 sierpnia 1944 roku - podał ŻIH. Przeszło przez nie ponad 200 tys. osób – Żydów łódzkich i z okolicznych miejscowości oraz deportowanych z III Rzeszy i z Protektoratu Czech i Moraw. Przymusowo osiedlono ich na zaledwie 4,13 km kw. Na skutek głodu i chorób zmarło w getcie około 45 tys. osób. Większość pozostałych Niemcy zamordowali w obozach zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że wojnę przeżyło nie więcej niż 12 tys. osób z łódzkiego getta.
Wystawę „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” można oglądać w siedzibie ŻIH w Warszawie przy ul. Tłomackie 3/5.
wus/