Drzeworyty Kitagawy Utamaro, a także rzemiosło artystyczne i tkaniny można obejrzeć na nowej wystawie poświęconej arcydziełom sztuki japońskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja "Utamaro" będzie dostępna w Gmachu Głównym do połowy kwietnia.
"Poza sztuką polską drugim najważniejszym zbiorem w naszym muzeum jest właśnie sztuka Dalekiego Wschodu, w tym sztuka Japonii" - zaznaczył na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski. Liczne zbiory dzieł z regionu instytucja zawdzięcza Feliksowi Jasieńskiemu, który w 1920 roku podarował muzeum swoją kolekcję. "Te zbiory są fenomenalne na skalę międzynarodową, znane i cenione również w Japonii. Pokazywane są oczywiście w różnych miejscach, ale przede wszystkim chcemy się nimi chwalić tutaj, w naszych siedzibach" - dodał Szczerski.
Na najnowszej wystawie muzeum prezentuje 300 obiektów, wśród których jest rzemiosło artystyczne, tkaniny, a przede wszystkim dzieła Kitagawy Utamaro, jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603-1868).
"Utamaro zasłynął z portretowania pięknych kobiet. A jednak nie tylko piękne kobiety są tematem tej opowieści" - podkreśliła kuratorka wystawy Beata Romanowicz. "Zaczynamy od spojrzenia Utamaro na świat dzieci, kolejną grupą są portrety pięknych kobiet – one poprowadzą nas przez dużą część sali, aż do spotkania z siedmioma bogami szczęścia" - opowiedziała. Dalej będzie można obejrzeć m.in. historie miłosne czy obrazy erotyczne. Wyjątkową wartość wśród prac na wystawie, zwracają twórcy ekspozycji, mają jedyne istniejące na świecie grafiki pt. "Wódz Minomotono Yoritomo na polowaniu" oraz "Sadzenie ryżu".
Kitagawa Utamaro był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni w XIX wieku. Charakterystyczne w jego pracach są wydłużone proporcje ciała, wyrafinowane kompozycje, subtelne i zdecydowane operowanie linią. Artysta skupiał się na cechach charakteru, pozycji społecznej i relacjach międzyludzkich.
Prezentowane na wystawie dzieła zostały opatrzone opisami, w których można znaleźć kuratorski komentarz, legendy i fragmenty literatury, które były inspiracją dla powstających prac. "Na wystawie widzimy scenki, które są aktualne i ważne pomimo mijających 200 lat. Są odczytywalne przy pierwszym spojrzeniu. Natomiast jeżeli skupimy się na podpisach, to możemy zawsze dowiedzieć się więcej. Artysta japoński czasem odwołuje się do metafor, mamy więc te kolejne warstwy, które będą się odsłaniały w miarę poznawania tematu" - zwróciła uwagę kuratorka wystawy.
Wystawa "Utamaro" będzie dostępna w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 17 stycznia do 14 kwietnia 2025 r. Patronat honorowy objęła nad nim Ambasada Japonii w Polsce.(PAP)
Julia Kalęba
juka/ miś/ wus/