Akademię Wolontariusza dla młodzieży uruchomi w wakacje Muzeum Auschwitz – poinformował w czwartek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki. Uczestnicy będą pomagali przy konserwacji i utrzymaniu zieleni, a jednocześnie poznają historię niemieckiego obozu.
„To nowy projekt skierowany do młodych ludzi zainteresowanych historią Auschwitz oraz wolontariatem na rzecz Miejsca Pamięci” – powiedział Sawicki.
Szefowa wolontariatu przy muzealnym Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Katarzyna Marcak podkreśliła, że oprócz pomocy w Muzeum projekt zakłada m.in. specjalistyczne zwiedzanie byłego obozu, a także dodatkowe wykłady i warsztaty, które poprowadzą historycy i edukatorzy z Muzeum. Jej zdaniem będzie to okazja do poszerzenia wiedzy o Auschwitz oraz osobistej konfrontacji z jego symboliką i znaczeniem.
„Chcemy też, aby Akademia dawała możliwość spotkania ze specjalistami w zakresie działalności konserwatorskiej, ochrony zbiorów czy pracy z archiwaliami. Dzięki temu projekt (…) da możliwość nabycia dodatkowych umiejętności, które mogą być przydatne w późniejszej pracy zawodowej” – dodała Marcak.
Akademia odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Muzeum zamierza przyjąć około 20 młodych osób. Zgłoszenia można nadsyłać wolontariat@auschwitz.org do końca czerwca. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie.
W ubiegłym roku Muzeum wsparło ponad 300 wolontariuszy i praktykantów z różnych uczelni. Pomagali m.in. przy projektach w Centrum Edukacji, a także w muzealnym archiwum i dziale zbiorów. Około 160 uczniów ze szkół koncernu Volkswagena pomagało m.in. przy konserwacji butów należących do ofiar niemieckiego obozu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ abe/