28 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do strajku, a następnie pokojowej demonstracji robotników Zakładów Hipolita Cegielskiego. Przed budynkiem Miejskiej Rady Narodowej w demonstracji uczestniczyło już wiele tysięcy Poznaniaków. Gdy rozeszła się między nimi pogłoska o aresztowaniu wysłanych do Warszawy delegatów, emocje wzrosły. Część demonstrantów przedostała się przez mury więzienia i zdobyła tam broń. Na ulicach miasta rozpoczęły się walki. Władze skierowały do spacyfikowania protestujących 10 tysięcy żołnierzy i kilkaset czołgów. (PAP)