W nadchodzący weekend w Gdańsku zostanie otwarte Europejskie Centrum Solidarności i odbędą się uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ „Solidarności" oraz 26. rocznicy strajków z 1988 roku.
Uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) potrwają dwa dni; w sobotę 30 sierpnia odbędzie się "obywatelskie" otwarcie placówki. Od godz. 10 możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej.
W niedzielę 31 sierpnia, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, odbędzie się uroczyste otwarcie ECS. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i związkowych. Jak poinformowała Aleksandra Dulkiewicz z ECS, udział w uroczystości potwierdzili m.in. prezydenci Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa z małżonkami. Przewidziane jest m.in. zasadzenie w pobliżu Sali BHP dębu wolności przez Komorowskiego. Prezydenci mają zwiedzić ECS i wystawę stałą.
Wojciech Książek z Zarządu Regionu Gdańskiego „Solidarności” poinformował we wtorek PAP, że główne uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ „Solidarności oraz 26. rocznicy strajków z 1988 roku na Pomorzu odbędą się w niedzielę, przed uroczystym otwarciem ECS. Obchody rozpocznie msza w Bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerują ulicami Gdańska na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zostaną złożone wiązanki kwiatów.
Następnie w historycznej Sali BHP odbędzie się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu gdańskiego Solidarności, w czasie którego zaplanowano wystąpienia przewodniczącego Komisji Krajowej „Solidarności” Piotra Dudy i prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Zostaną też wręczone honorowe wyróżnienia pięciu uczestnikom Sierpnia'80. 48 uczniów z Pomorza otrzyma też stypendia im. NSZZ „Solidarność”.
Rano w niedzielę na Placu Solidarności w Gdańsku z okazji 34. rocznicy powstania Solidarności wypuszczonych ma być 400 gołębi. Mają być też złożone kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana oraz pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej w Gdańsku. W Gdyni kwiaty mają być złożone pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.
Książek poinformował, że w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele związku z całego kraju. Szacuje się, że w obchodach może wziąć udział ok. tysiąca osób.
Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. W sobotę mijają 34 lata od tych wydarzeń. (PAP)
bls/ dym/ jbr/