Ponad 300 miejsc związanych z powstaniem warszawskim, wzbogaconych o krótkie opisy historyczne i zdjęcia, znalazło się w nowej aplikacji na smartfony pn. "Pamięć Miasta" - zaprezentowanej w środę przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Pamięć Miasta" - mapa miejsc pamięci powstania warszawskiego została uzupełniona o 30 punktów z audiodeskrypcją, czytaną przez aktorkę Sonię Bohosiewicz. Wszystkie miejsca są dokładnie zaznaczone na mapie, a część dodatkowo zilustrowana została archiwalnymi zdjęciami z Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego, ukazującymi to samo miejsce w 1944 r.
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, celem aplikacji jest ocalenie od zapomnienia pomników powstańczej Warszawy i edukacja przy pomocy nowoczesnych narzędzi.
"To aplikacja dedykowana wszystkim, którzy mimo codziennego zabiegania chcą poznać historię miejsc - kamiennych pomników czy tablic – które upamiętniają powstańców warszawskich oraz mieszkańców stolicy. Chcemy przy użyciu nowoczesnych form edukować i zachęcać do poznawania historii miasta, w którym żyjemy" – mówił dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.
Celem aplikacji jest ocalenie od zapomnienia pomników powstańczej Warszawy i edukacja przy pomocy nowoczesnych narzędzi.
Aplikacja powstała z myślą o turystach, ale także osobach pragnących dzięki urządzeniom mobilnym poszerzyć wiedzę o miejscach walk powstańczych i sposobie ich upamiętnienia. Jest dostępna w wersji polskiej oraz angielskiej pod nazwą "Warsaw Uprising Remembered". Aplikacja działa na większości smartfonów z systemem Android oraz iOS.
"Chcieliśmy przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Tylko w taki sposób możliwe jest dotarcie do głównej grupy docelowej, jaką jest młodzież. Ma im opowiedzieć historię powstania we wszystkich aspektach i przekazać jego sens" – podkreśla Arek Szulczyński z agencji interaktywnej K2, która przygotowała aplikację.
Wśród punktów zamieszczonych w aplikacji znalazły się miejsca powstańczych walk na Muranowie, Śródmieściu Północnym i Południowym, Ochocie, Mokotowie, Woli, Żoliborzu oraz Pradze. Jest to m.in. reduta powstańcza przy ul. Bielańskiej 10 czy Cmentarz Ewangelicko-Augsburski na ul. Młynarskiej. (PAP)
akn/ gma/