Podczas tegorocznych uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie uczczona zostanie 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Prymas Polski poświęci też epitafium dedykowane kard. Józefowi Glempowi.
Święto ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski celebrowane będzie w dniach 25-26 kwietnia.
Jak powiedział w czwartek PAP kanclerz i rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, prymas Wojciech Polak nawiąże do koronacji Bolesława Chrobrego w przemówieniu na początku odpustu. „Prosiliśmy też prymasa Węgier kard. Petera Erdo, który wygłosi homilię, aby wspomniał o koronacji” – dodał rzecznik.
Kard. Erdo jest też przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.
W uroczystościach w Gnieźnie ma wziąć udział ponad czterdziestu biskupów, arcybiskupów i kardynałów z Polski i zagranicy, oraz pielgrzymi z całego kraju. Swoją obecność potwierdził prymas Czech kard. Dominik Duka, a także biskupi z Lwowa, Kowna, Astany i Magdeburga oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
„Ksiądz Prymas przed sumą odpustową odsłoni w katedrze epitafium poświęcone kard. Glempowi” – przekazał ks. Przybylski.
W ten sposób w Gnieźnie zostanie uczony zmarły w 2013 r. prymas senior kard. Józef Glemp. Przez 23 lata (do 2004 r.) przewodniczył on Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.
W sobotę 25 kwietnia w Katedrze Gnieźnieńskiej odbędą się I nieszpory ku czci św. Wojciecha. Przewodniczyć im będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja. Po zakończeniu nabożeństwa ulicami Gniezna przejdzie procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych.
W niedzielę 26 kwietnia z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim wyruszy procesja z relikwiami męczennika na Plac św. Wojciecha u podnóża Katedry. Po tym wydarzeniu rozpocznie się msza odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Erdo. Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Podczas niedzielnej mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne ok. 40 misjonarzom.
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.
W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia. (PAP)
pil/ par/