Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński został członkiem stowarzyszenia Memoriał - rosyjskiej organizacji pozarządowej, która broni praw człowieka i dokumentuje zbrodnie komunistyczne – poinformował w piątek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
„Odbieram tę decyzję jako bardzo ważny krok w kierunku coraz bardziej wspólnego myślenia i działania na rzecz pamięci o tak licznych, niewinnych ofiarach wielkich totalitaryzmów XX w., a także na rzecz spraw nierozerwalnie złączonych z przestrzeganiem praw człowieka i podstawowych wolności obywatelskich” – podkreślił dyrektor Cywiński.
Jak przypomniał Sawicki, dyrektor Muzeum wielokrotnie uczestniczył wraz z aktywistami Memoriału w wydarzeniach poświęconych pamięci więźniów sowieckich łagrów, m.in. na terenie zamkniętego niedawno Muzeum Represji Politycznych w obszarze byłego obozu dla więźniów politycznych Perm-36 u podnóża Uralu. „Z drugiej strony od 2012 r. szef Memoriału Arsenij Rogiński jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej” – dodał.
„Od lat wzmacniamy wymianę doświadczeń z różnymi ludźmi Memoriału, których postawy oraz poświęcenie osobiste bardzo cenię i podziwiam” – podkreślił Piotr Cywiński.
Memoriał działa oficjalnie od 1989 r. Wśród jego założycieli byli m.in. Andriej Sacharow i Siergiej Kowalow. To niezależna pozarządowa rosyjska organizacja, która zajmuje się ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego Związku Sowieckiego, a także dokumentuje i upowszechnia wiedzę o ofiarach komunistycznych represji.
Paweł Sawicki przypomniał, że istotną częścią działalności Memoriału są studia nad polskimi ofiarami represji, w tym zbrodni katyńskiej. W 2005 r. powstała Komisja Polska Stowarzyszenia, której koordynatorem jest Aleksander Gurjanow.
Memoriał od 1992 r. ściśle współpracuje z Ośrodkiem Karta tworząc Indeks Represjonowanych, który jest całościową imienną dokumentacją losów obywateli polskich represjonowanych przez organa władzy sowieckiej w latach 1939–56. Zweryfikowane dane publikowane są w postaci tomów obejmujących ofiary różnych kategorii represji.
Za walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu stowarzyszenie zostało uhonorowane w grudniu 2012 r. przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego nagrodą Pro Dignitate Humana (Na rzecz godności ludzkiej).
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 r. na terenie byłych niemieckich obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Piotr Cywiński objął stanowisko dyrektora 1 września 2006 r.(PAP)
szf/ mhr/