Inscenizacją przybliżającą najważniejsze wydarzenia powstania warszawskiego, mszą polową z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów i mieszkańców oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego Słupsk uczci 1 sierpnia 71. rocznicę wybuchu zrywu.
"Inicjatywa inscenizacji powstania warszawskiego narodziła się trzy lata temu, kiedy podejmowaliśmy działania na rzecz ożywienia Podgrodzia, jednej z dzielnic Słupska. Na jej terenie mieści się park Powstańców Warszawy i pierwszy poświęcony im pomnik, jaki wybudowano w Polsce. W naszym mieście po wojnie osiadło wielu uczestników zrywu i te ślady historii Warszawy są w Słupsku bardzo widoczne, dlatego postanowiliśmy upamiętnić powstanie warszawskie" - opowiadała PAP Małgorzata Łosiewicz ze Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje, które organizuje inscenizację wspólnie z Fundacją Indygo.
To już trzecia inscenizacja powstania warszawskiego organizowana w Słupsku. "W ubiegłych latach pokazywaliśmy m.in. sam moment jego wybuchu. W tym roku chcemy ukazać zryw w takiej pigułce, przybliżyć najważniejsze momenty z 63 dni powstania - od samego wybuchu, poprzez przeprawę przez Wisłę, którą odegra rzeka Słupia, przedostawanie się powstańców kanałami i walki aż do zakończenia zrywu" - relacjonowała Łosiewicz.
Inscenizacja, w której udział zapowiedzieli rekonstruktorzy z Grup Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa oraz "549 Volksgrenadier-Division", rozpocznie się o godz. 17, w której wybuchło powstanie warszawskie. Poprzedzi ją symboliczna minuta ciszy. Imprezę zaplanowano na placu przy pomniku Powstania Warszawskiego, w rejonie ul. Szarych Szeregów.
"Znajduje się ona w starej części Słupska. Zachował się tam jeszcze poniemiecki bruk, są odrestaurowane niemieckie budynki. Więc nie będzie potrzebny aż tak duży nakład pracy podczas przygotowania scenografii odtwarzającej przedwojenną Warszawę. Ale powstaną oczywiście makiety barykad czy niemieckich budek strażniczych. Będą też wozy pancerne i wyposażenie grup rekonstrukcyjnych, m.in. materiały pirotechniczne i broń. Przed samą inscenizacją powstańczą odtworzymy także życie codzienne Warszawy, stołeczną ulicę z tego okresu" - mówiła przedstawicielka współorganizatorów.
Inscenizację poprzedzi msza polowa i uroczystości przy pomniku Powstania Warszawskiego z udziałem przedstawicieli władz miasta i regionu, kombatantów i mieszkańców. Zaplanowano w ich ramach okolicznościowe wystąpienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem.
"W ciągu dnia planujemy na ulicach happening, podczas którego pojawią się osoby ubrane zgodnie z modą lat 40. XX w. i niemieccy żandarmi z psami. Będzie również rozdawane bezpłatnie specjalne wydanie +Gońca Wieczornego+, w którym oprócz najważniejszych informacji dotyczących powstania będą pokazane także warszawskie ślady w słupskiej historii. Znajdą się tam też wiadomości o tym, co działo się w dniu wybuchu powstania w Słupsku, oczywiście w samej Warszawie i na świecie. W różnych częściach miasta będą śpiewane +Zakazane piosenki+, będzie się też można przejechać rikszą" - dodała Łosiewicz.
W dniach poprzedzających rocznicę zaplanowano również inne wydarzenia z nią związane. Będzie to m.in. tzw. debata oksfordzka, której uczestnicy mają odpowiedzieć na pytanie "Czy współczesne społeczeństwo byłoby gotowe wziąć udział w powstaniu?". "Odbędzie się też wystawa plenerowa +Słupskie ślady Powstania+, na której pokażemy warszawskie motywy w słupskiej historii, czyli ślady powstania warszawskiego. Są to zdjęcia nigdy wcześniej niepublikowane, m.in. z budowy pomnika Powstania Warszawskiego" - mówiła Łosiewicz.
Zaplanowano również słuchowisko pt. "Zakazane piosenki" w Miejskiej Bibliotece Publicznej. "Będzie też spotkanie poświęcone życiu codziennemu w powstańczej Warszawie skierowane przede wszystkim do osób, które wezmą udział w rekonstrukcji. W ubiegłym roku w naszych uroczystościach uczestniczyło ponad 70 wolontariuszy, w tym roku ta liczba ma się prawie podwoić. W inicjatywę włączyło się wiele instytucji, a także osoby prywatne, które chcą w ten sposób wziąć udział w żywej lekcji historii" - podsumowała przedstawicielka współorganizatorów.
Inscenizację honorowym patronatem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)
akn/ mhr/