Po ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich w piątek rozebrano stojący w centrum Nowego Sącza pomnik czerwonoarmistów.
"Prezydent miasta Ryszard Nowak wielokrotnie zapowiadał, że jeśli zapadnie decyzja o ekshumacji pochowanych tam żołnierzy, to monument, który był integralną częścią mogiły, straci rację bytu, dlatego został dziś rozebrany” - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel.
Dodała, że mosiężna tablica nagrobna zostanie przekazana do Muzeum Okręgowego.
Jak podała Małgorzata Grybel, w Nowym Sączu wydobyto szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej.
Ekshumację prowadził zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn. Oprócz zbiorowej mogiły w Nowym Sączu pracami są objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku.
W trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy radzieckich zostaną złożone na cmentarzu w Nowym Sączu podczas ceremonii o charakterze wojskowym.
Rozbiórki monumentu od lat domagały się m.in. organizacje kombatanckie. Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W kwietniu b.r. strona rosyjska zgodziła się na ekshumację i przeniesienie na cmentarz szczątków żołnierzy.
Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali monument białą i czerwoną farbą. W listopadzie 2014 roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne – te elementy trafiły już do Muzeum Okręgowego. (PAP)
wos/ sto/