Polityka historyczna powinna być skierowana przede wszystkim do ludzi młodych - uważa prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek w Krakowie odsłonił tablicę poświęconą Janowi Szembekowi, wybitnemu polskiemu dyplomacie.
Prezydent wraz z małżonką odwiedził krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Wziął tam udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej hrabiemu Janowi Szembekowi, polskiemu dyplomacie okresu międzywojennego, który był absolwentem tego liceum. Prezydent Duda również ukończył tę szkołę.
"Jeżeli mówimy o polityce historycznej, to mówimy o tym właśnie, że ona przede wszystkim musi być skierowana do polskiej młodzieży" - podkreślił.
Dodał, że jest bardzo dumny z tego, że w szkole, którą ukończył, "pamięć historyczna, wynikająca z długiej historii szkoły, jest tak starannie pielęgnowana". Zwrócił uwagę, że tablica ku czci hrabiego Szembeka nie jest pierwszą upamiętniającą absolwentów II LO.
"Sam kilka lat temu jako minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostałem przez pana prezydenta wydelegowany, by towarzyszyć panu prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, który uczestniczył w tej szkole w odsłonięciu tablicy upamiętniającej dwóch wybitnych ludzi polskiej dyplomacji okresu międzywojennego, braci Edwarda i Rogera Raczyńskich" - powiedział Duda. "Są też tablice upamiętniające generałów II Rzeczypospolitej, także absolwentów tej szkoły" - mówił.
Zdaniem prezydenta jest niezwykle ważne, że takie tablice są odsłaniane, że młodzież uczestniczy w uroczystościach, że jest dumna z uczęszczania do szkoły o wielkiej tradycji.
Andrzej Duda: Jan Szembek budował koncepcję współpracy państw tzw. międzymorza, czyli państw Europy środkowo-wschodniej. To dlatego właśnie zwrócił na niego uwagę Józef Piłsudski. Ta koncepcja, jej rozwijanie, było wyrazem jego wielkiego talentu politycznego, ale z drugiej strony miał także inne talenty, także świetne talenty zarządcze.
Prezydent przypomniał życie i dokonania Jana Szembeka oraz przyznał, że postać tego dyplomaty jest mu bliska także od strony politycznej. „On budował koncepcję współpracy państw tzw. międzymorza, czyli państw Europy środkowo-wschodniej. To dlatego właśnie zwrócił na niego uwagę Józef Piłsudski. Ta koncepcja, jej rozwijanie, było wyrazem jego wielkiego talentu politycznego, ale z drugiej strony miał także inne talenty, także świetne talenty zarządcze” - powiedział Duda.
Prezydent wziął też udział w uroczystości odznaczenia dyrektora II LO Marka Stępskiego Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolskim, za działalność na rzecz szkoły. "To dzięki temu, że ta szkoła jest tak prowadzona przez pana dyrektora, przez współpracujące z nim grono pedagogiczne, tu obchodzi się takie uroczystości, tu uczy się młodzież postaw" - powiedział prezydent. Jak dodał, szkoła powinna nie tylko uczyć, ale też wychowywać. "I ta szkoła wychowuje" - powiedział.
"W tej Rzeczpospolitej, którą chcemy naprawiać, o czym mówię wszędzie, chciałbym, żeby we wszystkich szkołach pamiętano o wybitnych absolwentach, którzy mogą stanowić przykład dla uczniów, którzy mogą stawać się wzorcem i postaw i realizacji ambicji. Niech te procesy wzmacniają się w całej Polsce, niech polityka historyczna w II LO trwa" - podkreślił Duda.
Dyrektor Stępski dziękując za wyróżnienie mówił, że jest ono dla niego tym cenniejsze, że jest małopolskie. „Moje serce jest bardzo związane z Krakowem, wszystko co dobre płynie z tego miasta, tego województwa” - mówił.
Jan Szembek urodził się 11 sierpnia 1881 roku w Porębie Żegoty koło Alwerni (woj. małopolskie). Pochodził z arystokratycznego rodu, którego przedstawiciele obejmowali ważne stanowiska w Polsce przedrozbiorowej. Kształcił się w Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, następnie studiował administrację i dyplomację w Wiedniu.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił służbę dyplomatyczną w Budapeszcie, Brukseli i Bukareszcie. W latach 1932-1939 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Francji, a po agresji Niemiec na Francję wyjechał do Portugalii. Zmarł 9 lipca 1945 r. w Estoril k. Lizbony, tam też go pochowano. (PAP)
rgr/ mzk/ mok/ malk/