Ekspresjonistyczny obraz Wasilya Kandinsky'ego z 1909 r. z okresu przechodzenia malarza do abstrakcji sprzedano za 21 mln dolarów na aukcji impresjonistów i sztuki nowoczesnej w domu aukcyjnym Christie's w Londynie.
"Studie zu Improvisation 3, 1909", ukazujące rycerza na koniu szturmującego cytadelę, z okresu, kiedy artysta świadomie uwalniał formę i kolor od przedstawiania figuratywnego na rzecz duchowych wartości i abstrakcji, było główną atrakcją wtorkowej aukcji. Samotny konny rycerz jest często powracającym motywem u Kandinsky'ego - symbolem nadchodzącej apokalipsy i ostatecznego, następującego po niej zmartwychwstania ducha.
Podobny obraz Kandinsky'ego w zeszłym roku pobił rekord, osiągając cenę 23 mln dolarów.
Aukcja 44 dzieł, wśród których były prace m.in. Pabla Picassa, Henry'ego Moore'a, Rene Magritte'a, Amedeo Modiglianiego i Paula Signaca, przyniosła 100 mln dolarów - mniej od wcześniejszej górnej granicy szacunkowej 106 mln, ale powyżej dolnej (82,4 mln).
Według Jaya Vincze, szefa działu impresjonistów i sztuki nowoczesnej w londyńskim domu Christie's, rezultaty wtorkowej aukcji są "solidne" i świadczą o stałym wzroście cen. Jak podał w oświadczeniu, licytacja "dzieł wysokiej jakości na wszystkich poziomach cenowych" przebiegła "z silnym udziałem ze strony nowych i dotychczasowych kolekcjonerów zarówno z tradycyjnych, jak i rosnących rynków, w tym Chin i Indii".
Portret marszanda Paula Guillaume'a malowany przez Modiglianiego osiągnął cenę 10,46 mln dolarów, niewiele poniżej 7 mln górnej wartości szacunkowej. Z kolei jeden z serii portretów Jacqueline Roque "Siedząca w fotelu", pędzla Picassa, sprzedano za 9,52 mln dolarów.
Z kolei na wtorkowej aukcji w londyńskim domu Bonhams sprzedano za 1,13 mln dolarów 14 akwareli Salvadora Dali, przedstawiających owoce. Akwarelowe studia, którym hiszpański surrealista nadal kształty sugerujące organy płciowe, po raz pierwszy pojawiły się na aukcjach.
Śliwki, brzoskwinie, truskawki i inne owoce Dali ukazał - w manierze XIX-wiecznych litografii botanicznych - jako średniowiecznych rycerzy lub z prostokątnymi albo okrągłymi otworami w środku. Seria powstała na zamówienie szwajcarskiego wydawcy Jean Schneidera w 1969 r., ale po raz pierwszy publiczność mogła zobaczyć ją dopiero na wystawie w 2000 roku w Kolonii.
W domu Bonzami na aukcji sprzedano również m.in. dzieła Augusta Rodina i Henri Matisse'a. (PAP)
klm/ ro/
14032556 14032776 in.