Holenderski rząd ma zamiar dołożyć połowę potrzebnej kwoty, czyli 80 mln euro, do zakupu dwóch obrazów Rembrandta należących do francuskiej linii rodu Rothschildów - powiedziała w poniedziałek minister kultury. Drugą połowę ma zebrać Rijksmuseum z Amsterdamu.
Celem jest udostępnienie obu dzieł szerokiej publiczności w Holandii. Od ponad 100 lat, czyli od kiedy należą do Rothschildów, obrazy był rzadko pokazywane.
"Jest dla nas bardzo ważne, by te płótna, które na razie należą do kolekcji prywatnej, stały się własnością publiczną i by mogły być oglądane przez holenderską publiczność, i aby pozostały w Europie" - powiedziała minister kultury Jet Bussemaker na antenie publicznego Radio1. Dodała, że ma nadzieję na szybkie zakończenie negocjacji handlowych z obecnymi właścicielami.
Uznała za "całkowicie niepożądane", by obrazy trafiły do którejś z potęg naftowych, mając najwyraźniej na myśli inwestujące w europejskie dziedzictwo kulturowe bogate arabskie monarchie znad Zatoki Perskiej.
Obrazy pochodzą z roku 1634 i przedstawiają parę szlachetnie urodzonych: Martena Soolmansa i jego żonę Oopjen Coppit na dzień przed ślubem.
Z depeszy AFP wynika, że na zakup obu dzieł potrzeba 160 mln euro. Rząd ma sfinansować połowę, natomiast drugą połowę zbierze Rijksmuseum, czyli państwowe muzeum narodowe w Amsterdamie posiadające już znaczną kolekcję dzieł Rembrandta ze słynną "Strażą nocną (Wymarszem strzelców)" na czele. (PAP)
kot/ mc/