Wpływ kobiet na kształtowanie XIX- i XX-wiecznej rzeczywistości, a także ich rola w pielęgnowaniu dziedzictwa i tradycji będą tematami konferencji poświęconej kobietom na Kresach. Spotkanie odbędzie się 13 i 14 listopada w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
W mieście tym żyje wielu kresowian i ich potomkowie.
Ponad 30 naukowców w Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi wygłosi swoje referaty podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego w XIX i XX wieku”.
„Chcemy pokazać Kresy przez pryzmat kobiety. Chodzi nam przede wszystkim o pokazanie jej wpływu na kształtowanie się rzeczywistości społecznej i politycznej, jaką rolę odgrywała w pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego, przekazywania języka, kultury, wartości ponadczasowych” – powiedziała kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego dr Joanna Lusek.
Prelegenci przedstawią sylwetki m.in. Marii Karpowiczowej, Karoliny Lanckorońskiej, Łucji Charewiczowej i bł. Marceliny Darowskiej. Wykład inauguracyjny wygłosi znawca Kresów, autor wielu publikacji na ich temat, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja.
Organizatorem konferencji jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Po zakończeniu II wojny światowej z utraconych ziem polskich na Wschodzie wysiedlono setki tysięcy ludzi. Wielu z nich osiedliło się na Górnym Śląsku m.in. w Gliwicach i Bytomiu.
Dopełnieniem konferencji będzie otwarcie wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”, poświęconej historii miasta partnerskiego Bytomia. Z Drohobycza pochodzi m.in. pisarz Bruno Schulz.
Na jego twórczość składają się nie tylko książki m.in. „Sklepy cynamonowe”, ale także obrazy. Najsłynniejszy z nich – „Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim” – będzie można obejrzeć na wystawie.
W tym roku Muzeum Górnośląskie otworzy jeszcze wystawę „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie”. Jak podkreślają organizatorzy, pocztówki to nie tylko fotografie, ale także dawny środek przekazu informacji, z których można się dowiedzieć o życiu i zwyczajach mieszkańców miasta. Eksponaty pochodzą z lat 1873-1945. Wystawę będzie można obejrzeć od 10 grudnia.(PAP)
akp/ lun/