Pod hasłem „Wszystko płynie" rozpoczynają się w sobotę XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dla miłośników zabytków przygotowano cztery trasy zwiedzania, na których znajduje się 15 historycznych obiektów.
Podobnie jak w latach ubiegłych Dni odbędą się w dwa kolejne weekendy: 21-22 maja oraz 28-29 maja. Jak podkreślają władze województwa małopolskiego, impreza jest jednym z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe regionu.
W ramach tegorocznej edycji, której hasło brzmi „Wszystko płynie” uczestnicy wydarzeń poznają zarówno kreatywną, jak i destrukcyjną naturę żywiołu, jakim jest woda. W programie obecne będą tematy ekologii, obiegu wody w przyrodzie, zastosowania jej w kuracjach zdrowotnych i w przemyśle.
Do zwiedzania udostępnionych zostanie 15 obiektów zlokalizowanych na dwóch trasach krakowskich oraz trasach północno-zachodniej i południowo-wschodniej. W pierwszy weekend turyści zobaczą Centrum Szkła i Ceramiki oraz kompleks wodociągów na Bielanach (trasa krakowska), a także kaplicę „Na Wodzie” oraz osadę młynarską Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym, kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej i zamek w Zatorze (trasa północno-zachodnia).
W drugim weekendzie do zwiedzania udostępnione zostaną: kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty, a także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (trasa krakowska). Poza miastem do zobaczenia będą założenia dworskie w Zbyszycach, kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej i dwór w Kwiatonowicach (trasa południowo-wschodnia). W każdym z tych miejsc na uczestników czekać będą eksperci i pasjonaci, którzy pomogą odkrywać tajemnice dawnej architektury.
Tegorocznej edycji towarzyszy bezpłatna publikacja autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki, nawiązująca do tematu przewodniego wydarzenia.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego powstały z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane są przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Co roku podczas dwóch majowych weekendów można nieodpłatnie zwiedzać kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących.
W ramach imprezy udostępniane są obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w prywatnych rękach. Każda edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego przyciąga do obiektów prezentowanych w Krakowie i Małopolsce po kilka tysięcy mieszkańców i turystów. W zeszłym roku było to ponad 9 tys. osób. Do tej pory w 17 edycjach wydarzenia udostępniono zwiedzającym ponad 230 zabytkowych obiektów z terenu Małopolski. (PAP)
rgr/ pz/