Archiwa Państwowe zapowiadają aplikowanie w styczniu 2016 r. o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na realizację projektu Archiwa Cyfrowe. Przewiduje on wykonanie do 2018 r. 35 mln kopii dokumentów historycznych i udostępnienie ich w internecie.
"Archiwa od lat prowadzą działania związane z ułatwieniem dostępu do swoich zbiorów. Zmodernizowaliśmy nasze czytelnie, poprawiamy środki ewidencyjne, pozwalamy czytelnikom własnym sprzętem kopiować dokumenty" - mówił podczas czwartkowego spotkania naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.
Podkreślił równocześnie, że Archiwa, rozumiejąc wagę udostępniania dokumentów historycznych w internecie, na szeroką skalę prowadzą akcję ich digitalizacji, której celem jest zaspokojenie potrzeb jak największej liczby odbiorców. Dzięki dostępowi online mogą oni korzystać z dokumentów w dowolnym miejscu i czasie. To także, jak zaznaczają przedstawiciele Archiwów, oszczędność dla samej instytucji, która czas przeznaczony na obsługę w czytelniach może przeznaczyć np. na dalszą digitalizację.
Obecnie Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych przygotowuje się do złożenia w styczniu 2016 r. aplikacji o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na realizację projektu Archiwa Cyfrowe. Celem programu Polska Cyfrowa jest podniesienie jakości życia dzięki rozwojowi cyfryzacji kraju. Projekty realizowane w jego ramach mają przyczynić się m.in. do zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego internetu oraz rozbudowy systemu e-usług publicznych pozwalających na korzystanie z usług świadczonych przez administrację publiczną za pośrednictwem internetu.
Projekt Archiwa Cyfrowe przewiduje wykonanie do 2018 r. 35 mln kopii dokumentów historycznych oraz ich otwarte i bezpłatne udostępnienie w internecie.
Przedsięwzięcie, którego koszt szacowany jest na 60 mln zł, objąć ma także stworzenie infrastruktury teleinformatycznej, w tym oprogramowania i sieci repozytoriów służących do archiwizacji danych oraz ich udostępniania.
"To wręcz przełomowy moment dla naszych działań w zakresie digitalizacji. Założeniem naszym jest dalsza rozbudowa technologii, doskonalenie narzędzi informatycznych i duże poszerzenie dostępności online skanów dokumentów ze zbiorów Archiwów Państwowych. Chcemy dzięki temu stworzyć dla obywateli dostępne źródło wiedzy i zaspakajania potrzeb kulturalnych, naukowych czy prawnych" - zaznaczył Stępniak.
Jak podkreślają przedstawiciele Archiwów realizacja projektu Archiwa Cyfrowe ma szansę rozpocząć największą w Polsce operację udostępnienia w internecie dokumentów historycznych. Objęłyby one zbiory wszystkich Archiwów Państwowych dotyczące historii Polski w szerokim zakresie geograficznym, tematycznym i chronologicznym od XII do XX w.
Do projektu wybrano dokumentację cieszącą się największym zainteresowaniem użytkowników archiwów, pośród których znajdują się m.in. historycy, nauczyciele, studenci, urzędy, instytucje społeczne, osoby poszukujące informacji w celach spadkowych lub hobbystycznie badające np. dzieje swojej miejscowości.
Dokumentacja objęłaby sześć grup zagadnień: pomniki dziejowe państwa i narodu polskiego (materiały archiwalne z okresu staropolskiego od XII do XVIII w.); historia rodzin i mieszkańców ziem polskich (materiały archiwalne z archiwów rodzinnych, księgi metrykalne i stanu cywilnego, ewidencja ludności i spisów ludności starsze niż 100 lat) oraz Polacy i instytucje polskie poza granicami kraju (dokumenty dotyczące działalności instytucji i obywateli polskich działających poza granicami, zwłaszcza na uchodźstwie).
Wśród tematów jakich dotyczą archiwalia wytypowane do zdigitalizowania są także: administracja centralna i lokalna oraz wymiar sprawiedliwości (materiały archiwalne dotyczące działalności instytucji na ziemiach polskich od XVIII do XX w.) oraz losy państwa i narodu polskiego w XX w. (materiały źródłowe związane z tworzeniem polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., okresu II wojny oraz z lat 1945-89). Ostatnią grupę dokumentów stanowiłyby fotografie ukazujące życie społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne Polski od początku XX w. do współczesności.
Dokumenty w formie cyfrowej byłyby udostępnione w zmodernizowanym serwisie szukajwarchiwach.pl. (PAP)
akn/ agz/