Procesja na czele z figurą Chrystusa na osiołku towarzyszy Niedzieli Palmowej w Szydłowcu (Mazowieckie). To symboliczne nawiązanie do tryumfalnego wjazdu Zbawiciela do Jerozolimy.
Niedziela palmowa to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu dwunastotysięcznego Szydłowca. Uroczystość gromadzi tłumy mieszkańców. Najpierw przed odbywającą się w południe sumą na miejscowym rynku święcone są palmy wielkanocne. Potem procesja, na czele z drewnianą figurą Chrystusa na osiołku, udaje się do pobliskiego kościoła Św. Zygmunta.
Rzeźba, mająca ponad 2 metry wysokości, umieszczona jest na wózku sosnowym, który ciągną wierni. Przeszło 10 lat temu wykonał ją Jerzy Krześniak. Artysta ludowy wiernie odtworzył oryginalną XV-wieczną rzeźbę pochodzącą z Szydłowca, która od wielu lat znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Oryginalna rzeźba (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) datowana jest na 1460 rok. Wykonano ją techniką snycerską. Figura należała do rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r. W szydłowieckiej farze figura była do 1904 roku. Po śmierci zmarłego w 1903 roku księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, wdowa po nim podarowała ją krakowskiemu muzeum.
Figura jest jednym z najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Choć nie wiadomo, kto był jej twórcą, wśród historyków sztuki istnieje przekonanie, że mogła ona pochodzić z warsztatu Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.
Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.
W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku.
W Niedzielę Palmową na rynku w Szydłowcu odbywa się kiermasz wielkanocny. Można na nim oryginalne kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i różne ozdoby wielkanocne. Kiermaszowi towarzyszy konkurs na najładniejszą palmę. (PAP)
ilp/ par/