Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Forum Żydów Polskich , Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na pokaz filmu „Betar”, który rozpocznie tegoroczny cykl „Nowe Kino Historyczne”.
Pokaz odbędzie się dnia 11.10.2011 (wtorek) o godz. 20.00 w Kinie Muranów przy ul. Andersa 5 w Warszawie.
Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział: Piotr Paziński (redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz”); Piotr Kadlcik (przewodniczący Gminy), Robert Kaczmarek (twórca filmu). Dyskusję poprowadzi Dawid Wildstein (dziennikarz, szef działu Opinie – Forum Żydów Polskich).
Spotkanie jest przeznaczone dla tych, którzy chcą zrozumieć, czym jest syjonizm oraz Państwo Izrael. Jednym z pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć dyskutanci będzie „Czy syjonizm to faszyzm?”
Film opisuje nieznaną szerzej w Polsce historię ugrupowania Betar, najsilniejszej organizacji paramilitarnej w II Rzeczpospolitej. W jej skład wchodzili przede wszystkim młodzi Żydzi, połączeni ideą stworzenia własnego, żydowskiego państwa na terytorium dzisiejszego Izraela. Twórca Betaru, Władimir Żabotyński, pisał, że Betarem nazywa się pokolenie, które poświęciło swe życie tylko jedynemu ideałowi stworzenia Państwa Żydowskiego i które nie uznaje żadnych innych ideałów.
„Film przełamuje negatywne stereotypy dotyczące syjonizmu. Pozwala zrozumieć, dlaczego ruch ten powstał i w jaki sposób się rozwijał. Nie wybiela go ani nie demonizuje, pokazując różne oblicza syjonizmu, od odwagi i poświęcenia jego członków po czasem parafaszystowskie sentymenty. Jest głosem przełamującym dotychczasowe schematy mówienia o powstaniu w getcie i roli Żydowskiego Związku Wojskowego. Na końcu rozprawia się z mitem biernych i apatycznych Żydów”.
„Myślę, że Betar zmienił ducha Żydów” – mówi jeden z świadków tamtych wydarzeń.
Jest to drugi film (jako pierwszy zaprezentowany został „Towarzysz Generał”) z cyklu „Nowe Kino Historyczne”, organizowanego przez NZS UW. W ramach cyklu organizatorzy chcą w sposób merytoryczny i twórczy rozmawiać o filmach kontrowersyjnych, ważnych a często nieobecnych w powszechnej świadomości. Mają nadzieję, że stworzy on nową przestrzeń wolnej dyskusji, bez przyjętych z góry założeń czy utartych tez. Ważnym elementem demokracji jest bowiem twórcza dyskusja i spotkanie różnych środowisk.
Instytut Pamięci Narodowej jest patronem cyklu „Nowe Kino Historyczne”.
Podczas kolejnych spotkań przewidziano prezentację następujących filmów:
22 XI – „Ręce uniesione w górę” (film o powstaniu węgierskim 56)
13 XII – „Stan wojenny” (nowy film Roberta Kaczmarka)
17 I – „Eugenika”
21 II – „Co mówią martwi jeńcy”
20 III – „Historia Roja”