Kilkanaście filmów o polskim podziemiu niepodległościowym pokazanych zostanie w sobotę i niedzielę w Poznaniu. Wydarzenie odbywa się przy okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Filmy prezentowane są w stolicy Wielkopolski w ramach retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”. Są to też dzieła zrealizowane w ramach projektu warsztatów filmowych „Opowiem Twoją historię”.
Poza projekcjami, zaplanowano promocje książek, kiermasz wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących polskiego podziemia antykomunistycznego, oraz spotkania z młodymi twórcami filmów.
Przedsięwzięcie organizowane jest w Poznaniu po raz trzeci. Przygotowuje ją poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przy współudziale Stowarzyszenia Scena Kultury i kina Rialto. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny.
„Przegląd cieszy się ogromnym rezonansem społecznym; to świadczy o rosnącym zainteresowaniu historią najnowszą, patriotyzmem i naszą narodową tożsamością. Na szczególną uwagę zasługuje popularność tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi, polskim podziemiem antykomunistycznym wśród młodego pokolenia. Nasza impreza rokrocznie jest punktem spotkań pasjonatów historii i szeroko rozumianej twórczości inspirowanej polską historią” - powiedziała PAP współorganizatorka wydarzenia, Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN.
Wśród pokazywanych w Poznaniu produkcji znajdzie się m.in film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” Sławomira Górskiego, dokument „Radosław” Małgorzaty Bramy, którego bohaterem jest dowódca powstania warszawskiego Jan Mazurkiewicz, oraz film „Rączy” Dariusza Walusiaka, przedstawiający sylwetkę członka AK i antykomunistycznego podziemia, ofiary prześladowań komunistycznych Tadeusza Bieńkowicza.
Na organizowanym w Gdyni festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989" prezentowane są filmy odnoszące się głównie do najnowszej historii Polski. Gościem specjalnym przeglądu w Poznaniu będzie Arkadiusz Gołębiewski, twórca i dyrektor festiwalu.
„Opowiem Twoją historię” to projekt warsztatów filmowych, podczas których uczniowie i studenci tworzą pod okiem fachowców i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmy poświęcone wybranemu przez siebie wielkopolskiemu działaczowi Solidarności.
Do tej pory powstały dwa filmy. Pierwszy z nich, „Arkadiusz M. Kolporter” opowiada o nauczycielu Arkadiuszu Małyszce, który został skazany w PRL za kolportaż niezależnych czasopism. Druga etiuda „S.B. Poświęcam” poświęcona jest Tadeuszowi Żukowskiemu, poecie, prozaikowi, współtwórcy życia literackiego miasta Poznania. Oba filmy będą pokazywane w sobotę.(PAP)
rpo/ mhr/