Tablica poświęcona pamięci prekursora polskiej turystyki, „niestrudzonego wędrowcy” Mieczysława Orłowicza zostanie odsłonięta w sobotę w Świętej Katarzynie z inicjatywy instruktorów krajoznawstwa świętokrzyskiego oddziału PTTK. Jak powiedział PAP Tomasz Wągrowski z PTTK, Orłowicz, którego 130 rocznica urodzin minie 17 grudnia, jest postacią ważną dla świętokrzyskich krajoznawców, gdyż od 1919 roku przez 40 lat wędrował po Górach Świętokrzyskich.
Zwyczajem Orłowicza było pisanie sprawozdań z wycieczek, a robił to w formie przepięknych gawęd. Te notatki są niewyczerpaną kopalnią informacji o wędrówkach krajoznawcy i świadczą o tym, że Orłowicz cieszył się każdym dniem spędzonym na szlaku.
Zwyczajem Orłowicza było pisanie sprawozdań z wycieczek, a robił to w formie przepięknych gawęd. Te notatki są niewyczerpaną kopalnią informacji o wędrówkach krajoznawcy i świadczą o tym, że Orłowicz cieszył się każdym dniem spędzonym na szlaku.
Według Wągrowskiego Orłowicz – jak sam pisał - szukał „piękna absolutnego” i znalazł je w Górach Świętokrzyskich „w dziewiczych lasach na trasie z Zagnańska do Bliżyna, na szczycie Zamczyska Kozielskiego i na Radostowej”.
Tablicę wykonał kielecki artysta Sławomir Micek. Umieszczono ją w ośrodku wypoczynkowym „Jodełka” w Świętej Katarzynie, gdzie dawniej mieściło się schronisko turystyczne. Znajdują się tam już tablice upamiętniające twórcę Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Aleksandra Janowskiego i świętokrzyskiego przyrodnika Edmunda Massalskiego.
Mieczysław Orłowicz urodził się 17 grudnia 1881 roku w Komarnie koło Lwowa. Był doktorem praw, propagatorem turystyki, krajoznawcą, przewodnikiem, miłośnikiem pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach. Napisał ponad sto przewodników turystycznych. Był założycielem Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie – pierwszej akademickiej organizacji turystycznej w Polsce, ma zasługi w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.
Zmarł 4 października 1959 roku w Warszawie i został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.
Według Oddziału PTTK w Przemyślu, który nosi imię Orłowicza, w ciągu swojego aktywnego życia prekursor turystyki polskiej pokonał pieszo 140 tysięcy kilometrów, czyli ponad 3 razy więcej niż wynosi długość równika. Zorganizował i prowadził niezliczone rajdy. Imię Orłowicza nosi Główny Szlak Sudecki oraz bieszczadzka przełęcz pomiędzy Smerekiem i Połoniną Wetlińską. (PAP)
agn/ ls/