Koncert kwartetu Mariusza Bogdanowicza towarzyszyć będzie w sobotę VIII Jazzowym Spotkaniom Filmowym w warszawskim Kinie Kadr - poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia.
Czarno-biały film "Sam pośród miasta" z 1965 r. w reżyserii Haliny Bielińskiej zostanie zaprezentowany publiczności podczas VIII Jazzowych Spotkań Filmowych w stołecznym Kinie Kadr w DK Kadr. W programie wieczoru jest również koncert kwartetu znanego muzyka jazzowego - kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza.
Film przedstawia historię czterdziestoletniego, wyobcowanego i zagubionego romantyka. Konrad, grany przez Zbigniewa Cybulskiego, wywodzi się z pokolenia Kolumbów. Ukształtowały go doświadczenia czasów wojny. Dwadzieścia lat po jej zakończeniu wciąż nie może przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.
Film przedstawia historię czterdziestoletniego, wyobcowanego i zagubionego romantyka. Konrad, grany przez Zbigniewa Cybulskiego, wywodzi się z pokolenia Kolumbów. Ukształtowały go doświadczenia czasów wojny. Dwadzieścia lat po jej zakończeniu wciąż nie może przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Poznajemy go podczas jego nocnej włóczęgi po Warszawie. Wędrówka bohatera po stolicy urozmaicona licznymi, przypadkowymi epizodami i obserwacjami przeradza się w interesującą panoramę życia i obyczajowości Warszawy lat 60. W obsadzie filmu obok Zbigniewa Cybulskiego wystąpiły m.in. Ewa Wiśniewska i Lucyna Winnicka.
"W szarej Warszawie lat 60. jazz wyznaczał pewien obszar wolności. W naszym sobotnim koncercie niektórymi kompozycjami nawiążemy do tamtych czasów" - powiedział PAP Mariusz Bogdanowicz. Muzyk dodał, że podczas koncertu zaprezentuje swój zespół Mariusz Bogdanowicz Quartet w nowym składzie. Obok lidera wystąpią: Adam Wendt, grający na saksofonach: tenorowym i sopranowym, pianista Miłosz Wośko, który zastępuje Włodzimierza Nahornego, oraz Sebastian Frankiewicz - na perkusji.
Repertuar kwartetu tworzą w przeważającej części kompozycje Mariusza Bogdanowicza. Jest to muzyka bardzo osobista o silnie wyeksponowanej melodyce. Jak charakteryzuje ją sam muzyk, jest ona inspirowana polską kulturą ludową, muzyką współczesną, etniczną a także rockową. Bogdanowicz podkreśla, że czuje się związany ideowo z muzyką Krzysztofa Komedy, Jana Garbarka, Tomasza Stańki i Włodzimierza Nahornego.
Obecny kwartet - jak zaznacza lider - jest kontynuacją poprzednich formacji: „Confiteor Song”, „Back to the Bass”. Zespół ma na swoim koncie koncerty w klubach i na festiwalach (Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą, Festiwal Kultury Europy Środkowej w Londynie, Corso Pononia w Rzymie) oraz nagrania telewizyjne i radiowe. Ciekawostką jest, że z kwartetem wystąpił w 1993 r., podczas workshopu w klubie Akwarium, legendarny perkusista zespołów Yes i Kign Crimson - Bill Brufford.
Mariusz Bogdanowicz (ur. 1960) jest kontrabasistą, kompozytorem, producentem muzycznym. Ukończył Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1991 roku prowadzi swoje zespoły. Nagrał dwie autorskie płyty: "Back to the Bass" (1995) oraz "Confiteor Song" (2001). Bierze udział we wszystkich projektach Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla. Współpracował m.in. z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Billem Molenhofem. Komponuje także muzykę filmową i teatralną. Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. (PAP)
abe/ sto/