Tropienie łosi za pomocą satelity, koncert hip-hopowy z muzyką religijną czy warsztaty szycia chirurgicznego - to niektóre z propozycji białostockich uczelni, w ramach rozpoczętego w poniedziałek, 10. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Impreza potrwa do 5 czerwca, w sumie w jej programie jest ponad 350 różnych wydarzeń: wykładów, pokazów, doświadczeń, wystaw, koncertów czy debat.
Głównym celem festiwalu jest prezentacja dorobku i potencjału białostockich uczelni. "Chcemy pokazać, że nauka nie jest taka straszna" - powiedziała w poniedziałek PAP przewodnicząca komitetu organizacyjnego, dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
Głównym celem festiwalu jest prezentacja dorobku i potencjału białostockich uczelni. "Chcemy pokazać, że nauka nie jest taka straszna" - powiedziała w poniedziałek PAP przewodnicząca komitetu organizacyjnego, dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
Dodała, że festiwal to także sposób na dotarcie uczelni ze swoją ofertą do uczniów szkół średnich. Powiedziała też, że impreza to okazja "do wyjścia z nauką do społeczeństwa" i pokazania, że Białystok jest miastem akademickim.
W festiwalu bierze udział dwanaście uczelni, m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania i Wyższa Szkoła Ekonomiczna.
W każdy dzień festiwalowy zaprezentuje się jedna, bądź dwie uczelnie. Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że poszczególne imprezy przygotowali wykładowcy, a także studenci z kół naukowych danej uczelni. To propozycje, które mają zainteresować dzieci i młodzież, np. pokazy doświadczeń chemicznych, ale także skierowane do dorosłych, jak warsztaty psychologiczne czy debata o uzależnieniach.
Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że najwięcej imprez przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Jest wśród nich m.in. pokaz nowoczesnych technik, dzięki którym można tropić łosie nad Biebrzą wykorzystując system satelitarny. To także symulacja rozprawy sądowej "Wycieczka szkolna", gdzie wyroku oraz komentarza do zasadności orzeczenia będzie mogła wysłuchać publiczność. Natomiast podczas wykładu "Kolorowa chemia żywności", uczestnicy dowiedzą się m.in. o popularnych reklamowych "sztuczkach" stosowanych, aby zachęcić do kupowania różnych towarów.
Według Godlewskiej-Żyłkiewicz, na uwagę zasługuje też impreza "Ewangelia w rytmie rap", przygotowana przez Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne.
Jak powiedział PAP Piotr Drożdżewicz, alumn z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, będzie to koncert hip-hopowy, a teksty niektórych piosenek będą parafrazą tekstów ewangelicznych. Drożdżewicz uważa, że taka forma ewangelizacji łatwiej trafia do młodych ludzi, dzięki temu chętniej uczestniczą oni w religijnych wydarzeniach.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku przygotuje zajęcia pod hasłem "Oblicz swój ekologiczny odcisk stopy". Podczas nich uczestnicy dowiedzą się, jak człowiek - poprzez konsumpcję - wpływa na eksploatację zasobów naturalnych.
Liczne imprezy przygotował też Uniwersytet Medyczny. W specjalnym namiocie, który stanie na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego, sprawdzić słuch, dowiedzieć się, jak zdrowo się odżywiać czy jak opiekować się noworodkiem.
Podsumowaniem festiwalu będzie Dzień Akademicki, który odbędzie się 17 czerwca na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że będzie to naukowy piknik familijny, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze imprezy z całego festiwalu. (PAP)
swi/ rof/