Wystawę „Z kolekcji Leona Wyczółkowskiego. Dar artysty dla Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu” oglądać można od soboty w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Składają się na nią przedmioty i dzieła sztuki, zgromadzone przez artystę i przekazane poznańskiemu muzeum. Jak wyjaśniła rzeczniczka muzeum Aleksandra Sobocińska, celem wystawy jest pokazanie zachowanej kolekcji Leona Wyczółkowskiego.
„Ten artysta znany jest głównie ze swoich obrazów, wspaniałych portretów, grafik. My pokazujemy go przede wszystkim jako kolekcjonera. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno sztukę wschodnią, rzemiosło artystyczne, grafiki innych artystów oraz, oczywiście, obrazy samego Leona Wyczółkowskiego” – powiedziała.
„Wśród prezentowanych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje chińska porcelana, świetne japońskie grafiki, kilka bardzo dobrych pasteli malowanych przez samego Wyczółkowskiego, znakomite grafiki włoskie. W sumie prezentujemy kilkaset różnego rodzaju eksponatów” - dodała rzeczniczka.
W 1921 roku Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu pokaźną kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, liczącą ponad 200 pozycji. Obejmowała ona przede wszystkim zbiór rzemiosła artystycznego, głównie wschodnich tkanin, ceramiki i brązów, ale także mebli. Był to też m.in. zbiór grafiki polskiej i europejskiej, japońskie drzeworyty oraz prace własne artysty.
Za zbiory ofiarowane muzeum Leon Wyczółkowski otrzymał od ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej rekompensatę finansową i zakupił dworek w Gościeradzu k. Bydgoszczy.
Poznańska kolekcja uległa częściowemu rozproszeniu w czasie II wojny światowej. Zaginęły prace artystów polskich, a także cenne przedmioty rzemiosła artystycznego.
W 1937 roku, po śmierci artysty, żona Franciszka Wyczółkowska przekazała Muzeum w Bydgoszczy kolekcję liczącą 425 pozycji - były to dzieła Wyczółkowskiego oraz wyposażenie pracowni i pamiątki osobiste.
Eksponaty oglądać będzie można do 2 października. Wcześniej wystawa była prezentowana w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. (PAP)
rpo/ abe/